Zespół niespokojnych nóg (RLS - Restless Legs Syndrome)

 
Twoje Leki - Zespół niespokojnych nóg (RLS - Restless Legs Syndrome)

Nazwa:

Zespół niespokojnych nóg (RLS - Restless Legs Syndrome)

Producent:

Szczegółowy opis:

Zespół niespokojnych nóg (zespół Wittmaacka-Ekboma, choroba Ekboma, łac. asthenia crurum paraesthetica, anxietas tibiarum, ang. restless legs syndrome, RLS) – zespół objawów polegający na występowaniu uczucia zmęczenia i niepokoju nóg, którym towarzyszą różnego rodzaju parestezje, przejawiające się jako uczucie występowania mrówek pod skórą lub uczucie pienienia się krwi w żyłach. Charakterystyczną cechą zespołu jest jego ustępowanie lub znaczne złagodzenie pod wpływem ruchu.

Z uwagi, że dolegliwości związane są z odpoczynkiem, najczęściej objawy nasilają się w nocy i towarzyszy im wtedy bezsenność. Towarzyszą im wtedy tak zwane okresowe ruchy kończyn podczas snu (ang. Periodic Limb Movement In Sleep, PLMS), przejawiające się kilkusekundowym zgięciem i wyprostowaniu palucha, zgięciu w stawie skokowym. Czasami zgięcie może występować także w stawie kolanowym i biodrowym. Częstość występowania tego zespołu szacuje się na około 10% populacji osób dorosłych

Wyróżnia się postać pierwotną (idiopatyczną) i wtórną. Opisywano przypadki dziedzicznego występowania zespołu (dziedziczenie autosomalne dominujące) jak również przypadki dziedziczenia autosomalnego recesywnego (pierwotny RLS). Sugerowany też jest związek z niedoborem dopaminy w prążkowiu, oraz zaburzeniami gospodarki żelazem (wtórny RLS).
Inne przyczyny wtórnego zespołu niespokojnych nóg, to

- cukrzyca,
- mocznica,
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
- przewlekła niewydolność żylna.

Objawy mogą powodować niektóre leki: metoklopramid, fenytoina, leki przeciwdepresyjne, antagoniści wapnia.

Podczas diagnozowania choroby lekarz powinien zadać cztery kluczowe pytania (cztery twierdzące odpowiedzi świadczą o RLS):

- Czy występują nieprzyjemne dolegliwości w kończynach dolnych?
- Czy dolegliwości te występują w spoczynku?
- Czy dolegliwości ustępują pod wpływem ruchu?
- Czy dolegliwości pojawiają się najczęściej wieczorem i w nocy?

Z uwagi, że nieznana jest etiologia choroby, w leczeniu stosuje się leczenie objawowe obejmujące postępowanie niefarmakologiczne (oparte na zmianie trybu życia, rezygnacji z używek, unikanie późnych posiłków, ćwiczenia relaksacyjne) i farmakologiczne (za szczególnie skuteczne uważa się preparaty lewodopy, benzodiazepiny, gabapentynę).


Leki stosowane w leczeniu tej choroby:


Opinie i komentarze internautów

Nie dodano jeszcze opinii ani komentarzy.

 
Twoje imię
Tutaj wpisz swoją opinię, komentarz
Wpisz w okienku PIN:  
 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012