Wpisz nazwę leku lub choroby, o których chcesz się więcej dowiedzieć, lub przeglądaj naszą bazę klikając nazwy kategorii poniżej.
Avedol
![]() |
Nazwa: Avedol Producent: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. Szczegółowy opis: Avedol®
ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Avedol; 3,125 mg, 6,25 mg, 12,5 mg, 25 mg tabletki powlekane
Carvedilolum
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Spis treści ulotki:
1. Co to jest lek Avedol i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Avedol
3. Jak stosować lek Avedol
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek Avedol
6. Inne informacje
1. CO TO JEST LEK AVEDOL I W JAKIM CELU SIĘ GO STOSUJEAvedol należy do grupy leków zwanych alfa- lub beta-adrenolitykami. Avedol jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi oraz w leczeniu dławicy piersiowej. Avedol jest wskazany również jako leczenie wspomagające w niewydolności serca, poprawiając jego czynności.
2. INFORMACJE WAŻNE PRZED ZASTOSOWANIEM LEKU AVEDOLKiedy nie stosować leku Avedol
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Avedol
Należy zasięgnąć opinii lekarza przed zastosowaniem leku Avedol.
W takim przypadku lekarz powinien kontrolować czynność nerek. Konieczne może okazać się zmniejszenie dawki leku.
Stosowanie leku Avedol z innymi lekami
Inne leki stosowane jednocześnie mogą zaburzać działanie leku Avedol lub ich działanie może być zaburzone przez Avedol.
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Należy pamiętać, aby poinformować lekarza o stosowaniu leku Avedol jeśli przepisywane są przez lekarza inne leki.
Szczególnie ważnym jest, aby poinformować lekarza o stosowaniu następujących leków:
Stosowanie leku Avedol z jedzeniem i piciem
Avedol może nasilać działanie alkoholu.
Ciąża
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Istnieje ryzyko uszkodzenia nienarodzonego dziecka. Avedol może być stosowany podczas ciąży tylko w przypadku kiedy lekarz uzna to za konieczne. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Avedol podczas ciąży.
Karmienie piersią
Na podstawie wyników badań przeprowadzonych na karmiących zwierzętach stwierdzono, że lek Avedol może przenikać do mleka matek i z tego powodu nie należy stosować leku podczas karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Lek wykazuje niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn. Na początku leczenia lub podczas jego zmiany mogą wystąpić zawroty głowy i zmęczenie.
W przypadku wystąpienia zawrotów głowy lub osłabienia po zastosowaniu tabletki należy unikać prowadzenia pojazdów lub pracy wymagającej szczególnej koncentracji.
Ważne informacje o niektórych składnikach leku Avedol
Lek ten zawiera laktozę. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
3. JAK STOSOWAĆ LEK AVEDOLLek Avedol należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletki należy połykać popijając pół szklanki wody. Tabletki powlekane można stosować niezależnie od posiłków. Jednak zaleca się, aby pacjenci z niewydolnością serca przyjmowali tabletki w czasie posiłku w celu zmniejszenia ryzyka zawrotów głowy podczas nagłego wstawania.
Tabletki Avedol są dostępne w następujących dawkach:
3,125 mg, 6,25 mg, 12,5 mg, 25 mg
Wysokie ciśnienie tętnicze krwi:
Zazwyczaj stosowana dawka to 1 tabletka leku Avedol 12,5 mg (co odpowiada 12,5 mg karwedylolu) przez pierwsze 2 tygodnie leczenia, a następnie 2 tabletki leku Avedol 12,5 mg (co odpowiada 25 mg karwedylolu) raz na dobę. Można zastosować również inne dostępne dawki leku Avedol.
Dławica piersiowa:
Zazwyczaj stosowana dawka to 1 tabletka leku Avedol 12,5 mg (co odpowiada 12,5 mg karwedylolu) dwa razy na dobę przez 2 dni, a następnie 2 tabletki leku Avedol 12,5 mg (co odpowiada 25 mg karwedylolu) dwa razy na dobę. Można zastosować również inne dostępne dawki leku Avedol.
Niewydolność serca:
Zazwyczaj stosowana dawka to 1 tabletka leku Avedol 3,125 mg (co odpowiada 3,125 mg karwedylolu) dwa razy na dobę przez 2 tygodnie. Dawka może być zwiększana przez lekarza zwykle w odstępach dwutygodniowych.
Jednak w niektórych przypadkach dawka może być zmniejszona lub zwiększona, o czym zadecyduje lekarz.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Avedol
W razie przyjęcia większej dawki leku Avedol niż zalecana lub w przypadku połknięcia leku przez dziecko należy powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala w celu uzyskania porady co do dalszego postępowania.
Do objawów przedawkowania należą omdlenia spowodowane zbytnim zmniejszeniem ciśnienia tętniczego krwi, zwolnione bicie serca i niekiedy w ciężkich przypadkach zatrzymanie bicia serca. Mogą wystąpić trudności w oddychaniu, zwężenie dróg oddechowych, złe samopoczucie, obniżona świadomość i napady padaczkowe.
Pominięcie zastosowania leku Avedol
W przypadku zapomnienia przyjęcia dziennej dawki leku (lub dawek), należy ją pominąć, a kolejną dawkę przyjąć we właściwym czasie. Nie należy stosować dawki podwójnej (lub większej) w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku.
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANEJak każdy lek, lek Avedol może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częstość występowania możliwych działań niepożądanych przedstawiono w tabeli poniżej:
Większość działań niepożądanych jest zależna od wielkości dawki i objawy ustępują po zmniejszeniu dawki lub przerwaniu leczenia. Niektóre z działań niepożądanych mogą wystąpić na początku leczenia i ustępować spontanicznie w trakcie leczenia.
Działania niepożądane u pacjentów z niewydolnością serca
Bardzo często:
Zwiększenie stężenia glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą, zatrzymanie płynów, obrzęk uogólniony (obrzęk więcej niż jednej części ciała) oraz obrzęk narządów płciowych, zaburzenia widzenia, zwolnione bicie serca, zawroty głowy (np. przy nagłym wstawaniu), złe samopoczucie, biegunka lub wymioty.
Często:
Zmniejszone stężenie płytek krwi (trombocytopenia) oraz zawroty głowy.
Niezbyt często:
Zaparcia.
Rzadko:
Omdlenia, zaburzenia układu przewodzącego serca, zaostrzenie istniejącej niewydolności serca na początku leczenia oraz zmniejszenie czynności nerek.
Ostra niewydolność nerek i zaburzenia czynności nerek u pacjentów z uogólnioną miażdżycą tętnic i (lub) upośledzoną czynnością nerek występowały w rzadkich przypadkach.
Działania niepożądane u pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi lub bólem w klatce piersiowej:
Bardzo często:
Zawroty głowy (np. przy nagłym wstawaniu), zmęczenie, ból głowy, zwolnione bicie serca w szczególności na początku leczenia.
Suchość oczu oraz ból rąk i nóg.
Często:
Zwiększone stężenie cholesterolu, złe samopoczucie, ból żołądka i biegunka.
Rzadko:
Zmieniony obraz krwi (leukopenia, trombocytopenia), obrzęk (obrzęk więcej niż jednej części ciała), zaburzenia snu, depresja, uczucie mrowienia, kłucia, palenia w kończynach, tzw. „zimne dłonie i stopy”, obrzęk błony śluzowej nosa, zaparcia, wymioty, zmniejszenie czynności nerek oraz omdlenia.
Bardzo rzadko:
Zaburzenia widzenia, podrażnienie oka, suchość w ustach, problemy z oddawaniem moczu i impotencja.
W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia układu przewodzącego serca oraz pogorszenie objawów u pacjentów z cukrzycą lub zespołem Raynauda (palce u rąk i nóg najpierw stają się niebieskie, potem białe, a następnie czerwone z towarzyszącym bólem).
Różne reakcje skórne (wysypka alergiczna, pokrzywka, świąd i zapalenie skóry). Mogą pojawić się zmiany łuszczycowe lub zaostrzyć się już istniejące.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
5. JAK PRZECHOWYWAĆ LEK AVEDOLPrzechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Nie stosować leku Avedol po upływie terminu ważności zamieszczonym na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Zapis na blistrze po skrócie „EXP” oznacza termin ważności, a po skrócie „LOT” oznacza numer serii.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji lub domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę co zrobić z lekami, których się już nie potrzebuje. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. INNE INFORMACJECo zawiera lek Avedol
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, krospowidon CL, powidon K30, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka: HPMC 2910/Hypromeloza 3cP, HPMC 2910/Hypromeloza 6cP, HPMC 2910/Hypromeloza 50cP, tytanu dwutlenek (E 171), trietylu cytrynian, makrogol 8000, polidekstroza Fcc.
Jak wygląda lek Avedol i co zawiera opakowanie
3,125 mg tabletki powlekane: białe, owalne, gładkie po obu stronach.
6,25 mg tabletki powlekane: białe, owalne, z linią podziału po obu stronach i wytłoczonym „6,25” na jednej stronie.
12,5 mg tabletki powlekane: białe, owalne, z linią podziału po obu stronach i wytłoczonym „12,5” na jednej stronie.
25 mg tabletki powlekane: białe, owalne, z linią podziału po obu stronach i wytłoczonym „25” na jednej stronie.
Tabletki 6,25 mg, 12,5 mg oraz 25 mg można podzielić na połowy.
Opakowanie zawiera 30 tabletek powlekanych.
Podmiot odpowiedzialny
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA
ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański
Wytwórca
Avedol 3,125 mg, 6,25 mg, 12,5 mg i 25 mg:
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA
ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański
Specifar SA
1,28 Octovriou Street, Ag. Varvara
Athens 123 51, Grecja
Avedol 6,25 mg, 12,5 mg i 25 mg:
Dragenopharm Apotheker Püschl GmbH
Göllstraße 1
84529 Tittmoning, Niemcy
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do przedstawiciela
podmiotu odpowiedzialnego:
POLPHARMA Biuro Handlowe Sp. z o.o.
ul. Bobrowiecka 6
00-728 Warszawa
tel. 022 364 61 01
Data zatwierdzenia ulotki: 30.08.2010 r.
Ten lek stosowany jest w leczeniu: |
||||||||||
Opinie i komentarze internautów Nie dodano jeszcze opinii ani komentarzy. |
TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 ![]() |