Oparzenia słoneczne

 
Twoje Leki - Oparzenia słoneczne

Nazwa:

Oparzenia słoneczne

Producent:

Szczegółowy opis:

Oparzenie słoneczne to nasilony rumień skóry. Połączony jest on z uczuciem pieczenia, a nierzadko i pęcherzami, pojawiający się po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra staje się czerwona, wrażliwa i pokryta pęcherzami.

Wyróżniamy oparzenia:

I stopnia - w miejscu oparzenia występuje zaczerwienienie
II stopnia - oprócz zaczerwienienia pojawiają się pęcherze
III stopnia - w miejscu oparzenia jest otwarta rana a pęcherze pękają
IV stopnia - zwęglenie

Oparzenia dzielą się na lekkie, średnio ciężkie i ciężkie. Aby dokładnie ocenić uraz należy uwzględnić głębokość i powierzchnię oparzenia.

Konsekwencje oparzeń słonecznych: występowanie na skórze zmian barwnikowych typu piegi, punktowe przebarwienia i odbarwienia. Wieloletnia ekspozycja na promieniowanie słoneczne prowadzi do fotostarzenia się skóry (skóra staje się sucha i pomarszczona). Promieniowanie UV odgrywa także istotną rolę w patogenezie czerniaka złośliwego (jest to nowotwór złośliwy skóry) oraz innych stanów nowotworowych skóry.

Aby uchronić się przed oparzeniami słonecznymi i ich konsekwencjami, należy:

- rozważnie korzystać z kąpieli słonecznych

- unikać przebywania w pełnym słońcu

- zabezpieczyć skórę odpowiednim ubraniem, kremem z filtrem UV, nakryciem głowy oraz okularami ze szkłami z filtrem przeciw UV.

Gdy na skórze jest już oparzenie słoneczne, w aptekach dostępne są odpowiednie preparaty łagodzące oparzenia. Mają one postać maści, zawierających witaminę E, alantoinę lub pantenol. Jeśli ból jest silny, stosować można leki przeciwbólowe.

W poparzeniu II stopnia można krótkotrwale oziębiać skórę wodą i lodem. Często konieczne jest zastosowanie maści steroidowych, leków zabezpieczających przed nadkażeniem bakteryjnym. Potrzebna jest porada lekarska!


Leki stosowane w leczeniu tej choroby:


Opinie i komentarze internautów

Nie dodano jeszcze opinii ani komentarzy.

 
Twoje imię
Tutaj wpisz swoją opinię, komentarz
Wpisz w okienku PIN:  
 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012