Depresja

 
Twoje Leki - Depresja

Nazwa:

Depresja

Producent:

Szczegółowy opis:

Depresja jest to stan cechujący się głównie pogorszeniem nastroju, zmniejszeniem energii i aktywności oraz zainteresowań. Naukowo mówiąc depresja ''jest takim stanem psychicznym, w którym chory ma głębokie poczucie braku sensu życia i postrzega świat w szarych barwach".Jednak rzeczywistość jest gorsza co do naukowych określeń depresji. Czujesz się ''pusty'', nic Ci się nie chce, każdy osądza Cię o lenistwo... Nie masz na nic sił, sądzisz że jesteś wszystkiemu winien... ''Jestem do niczego''- to są słowa, które powtarzasz sobie codziennie...mówiąc depresja ''jest takim stanem psychicznym, w którym chory ma głębokie poczucie braku sensu życia i postrzega świat w szarych barwach". Jednak rzeczywistość jest gorsza co do naukowych określeń depresji. Czujesz się ''pusty'', nic Ci się nie chce, każdy osądza Cię o lenistwo... Nie masz na nic sił, sądzisz że jesteś wszystkiemu winien... ''Jestem do niczego''- to są słowa, które powtarzasz sobie codziennie...

Objawy:

- smutek lub ''uczucie pustki'';
- zaburzenia snu;
- utrata energii, poczucie zmęczenia, ospałość;
- zaburzenia apetytu
- trudności z jasnym myśleniem, skupieniem uwagi, podejmowaniem decyzji;
- utrata zainteresowania dla zajęć, które kiedyś sprawiały przyjemność, także dla seksu;
- lęk i/lub ataki paniki;
- obsesyjne drążenie bolesnych doświadczeń i myśli;
- poczucie winy i bezradności
- obniżone poczucie własnej wartości, brak nadziei;
- niepokój i/lub drażliwość;
- myśli o śmierci lub samobójstwie


Jeśli utrzymują się powyżej dwóch tygodni, powinieneś zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, a najlepiej od razu do lekarza psychiatry! Nie potrzebne Ci skierowanie.

Przy leczeniu depresji ważną role odgrywają leki. Wpływają one naprawczo na zaburzenia biologiczne, które są przyczyną utrzymywania się depresji. Dysponujemy obecnie wieloma, dobrze poznanymi i skutecznie działającymi preparatami przeciwdepresyjnymi, spośród których doświadczony psychiatra może wybrać odpowiedni lek dla każdego chorego.

Drugą ważną role odgrywa rodzina. Powinna zaakceptować zaistniałą sytuacje i wesprzeć chorego w walce z depresją. Najważniejsze jest wsparcie drugiej osoby oraz zaufanie. Nie można się zamykać w sobie! Trzeba otwarcie rozmawiać o tym co się czuje, co się myśli, o potrzebach.

Ważne jest, aby osoby bliskie choremu, wspierały go w okresie depresji, pomagały mu zrozumieć na czym polega choroba, nie krytykowały, nie ganiły, nie obrażały i nie bagatelizowały wypowiedzi, które mogą świadczyć o myślach samobójczych. Szczególnie ważne jest, aby pomogli skłonić chorego do podjęcia i przeprowadzenia leczenia, a po ustąpieniu depresji umiały odróżnić naturalne reakcje od objawów, które nasuwają podejrzenie nawrotu depresji.

Psychoterapia ma tutaj również ogromne znaczenie.


Leki stosowane w leczeniu tej choroby:


Opinie i komentarze internautów

Nie dodano jeszcze opinii ani komentarzy.

 
Twoje imię
Tutaj wpisz swoją opinię, komentarz
Wpisz w okienku PIN:  
 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012