Migrena

 
Twoje Leki - Migrena

Nazwa:

Migrena

Producent:

Szczegółowy opis:

Migrena to powtarzający się, najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy. Migrena trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin. Charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia i częstotliwością występowania. Bóle nasilają się pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Występuje światłowstręt (fotofobia), nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia) i zapachy, występują też nudności i wymioty. Niekiedy przed wystąpieniem epizodu migrenowego, może pojawić się tzw. aura (występująca w 10% przypadków migren), w postaci parestezji, ubytków w polu widzenia, pojawienia się mroczków, niedowładu, afazji.

Migrena jest zazwyczaj mylona ze zwykłym bólem głowy, jednak osoby, które kiedykolwiek na nią cierpiały, wiedzą że przy migrenie ból głowy to tylko jedna z wielu dolegliwości.

Objawy migreny:

- pulsujący ból o bardzo mocnym nasileniu, głównie w górnych częściach głowy;
- nadwrażliwość na światło (tzw. światłowstręt), dźwięki i intensywne zapachy;
- tzw. mroczki bądź aura (występujące u 1/5 osób cierpiących na migrenę), czyli efekt podobny do tego, który pojawia się po bezpośrednim spojrzeniu w źródło światła - ubytki w polu widzenia;
- nudności i wymioty;
- zawroty głowy,
- drętwienie,
- dreszcze,
- kołatanie serca,
- poty
- zaburzenia mowy pojawiające się w przypadku wyjątkowo intensywnego bólu głowy, który nie pozwala się skupić na wypowiedzeniu nawet zdania;

Rodzaje migreny:

- Oczna (klasyczna) – przed wystąpieniem bólu zlokalizowanego w okolicy oczodołu, pojawiają się zaburzenia neurologiczne objawiające się połowiczym niedowidzeniem. Występuje też obniżona ostrość wzroku, a nawet całkowita krótkotrwała ślepota. Bardzo często z bólami migrenowymi związane są nudności i wymioty.

- Okoporaźna – występują bóle głowy skojarzone z częściowym lub całkowitym porażeniem mięśni okoruchowych. Prowadzi to do opadnięcia powieki oraz upośledzenia ruchów gałek ocznych, co powoduje podwójne widzenie.

- Porażenna (skojarzona) – występują okresowe pulsujące bóle głowy. Dodatkowo mogą wystąpić ogniskowe objawy mózgowe pod postacią parestezji, afazji lub dyzartrii, niedowładów a także napady padaczki Jacksona i objawy migreny okoporaźnej.

- Stan migrenowy – seryjnie powtarzające się napady poprzedzielane krótkimi przerwami, trwające nawet kilka godzin. Towarzyszą im: zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, występowanie obfitej wydzieliny z nosa oraz łzawienie.

- Śnieg optyczny – przewlekła aura migrenowa, której nie zawsze towarzyszy ból głowy.

- Z aurą – trwająca zazwyczaj do 3 godz. występują porażenia wzroku, paraliże rąk, nudności, trudności w mówieniu, towarzyszy temu ból głowy.

Leczenie zapobiega rozwojowi napadu migreny lub skraca czasu jej trwania. W tym celu stosuje się:
- Tryptany
- Niesterydowe leki przeciwzapalne i inne analgetyki proste i złożone
- Alkaloidy sporyszu
- Leczenie wspomagające - uspokajające, psychoterapie, itp.

Dobrze jest również stosować ziołowe preparaty uspokajające, np. ekstrakt z krwawnika pospolitego, a także przyjmować magnez (600mg na dobę) i witaminę B2, które powodują m.in. wzrost sprawności przemiany energetycznej.

Czynniki najczęściej wywołujące atak migreny:

- zbyt małe lub zbyt rzadkie posiłki
- ciężko strawne pokarmy, np. czekolada, czerwone wino, nadużywanie kawy, owoce cytrusowe, konserwowane produkty, w tym wędliny, sery żółte oraz skorupiaki.
- hormony żeńskie (szczególnie podczas miesiączki, hormonalnej terapii zastępczej, zażywania pigułek antykoncepcyjnych czy menopauzy)
- zaburzenia snu (zbyt krótki lub zbyt długi sen)
- zaburzenia mechaniczne (zwyrodnienia w szkielecie kostnym lub ucisk na nerwy, napięcie mięśni karku)
- czynniki środowiskowe (niekorzystne warunki pogodowe: wiatr, zmiany ciśnienia atmosferycznego; hałas, intensywne zapachy, jaskrawe, migoczące światło, długie oglądanie telewizji, a nawet gorąca kapiel)
- emocje (stresy, depresja)


Leki stosowane w leczeniu tej choroby:


Opinie i komentarze internautów

Nie dodano jeszcze opinii ani komentarzy.

 
Twoje imię
Tutaj wpisz swoją opinię, komentarz
Wpisz w okienku PIN:  
 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012