Azopt - Brinzolamidum 1% (10 mg/ml), krople do oczu, 5 ml

 
Twoje Leki - Azopt - Brinzolamidum 1% (10 mg/ml), krople do oczu, 5 ml

Nazwa:

Azopt - Brinzolamidum 1% (10 mg/ml), krople do oczu, 5 ml

Producent:

ALCON PHARMACEUTICALS

Szczegółowy opis:

Azopt - Brinzolamidum 1% (10 mg/ml), krople do oczu, 5 ml - KROPLE tylko na receptę Rp

Skład: 1 ml kropli do oczu zawiera 10 mg brynzolamidu.

Działanie: Inhibitor anhydrazy węglanowej II (CA-II), izoenzymu CA przeważającego w oku. Hamowanie anhydrazy węglanowej w wyrostkach rzęskowych oka powoduje zmniejszenie wydzielania cieczy wodnistej, przypuszczalnie poprzez spowolnienie wytwarzania jonów wodorowęglanowych i w następstwie tego zmniejszenie transportu sodu i płynów. Wynikiem tego jest zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Po podaniu do worka spojówkowego brynzolamid wchłania się do krążenia układowego. Wiązanie leku z białkami osocza nie jest znaczne (ok. 60%). Brynzolamid jest eliminowany głównie przez wydzielanie nerkowe (w przybliżeniu 60%). Około 20% dawki pojawia się w moczu jako metabolity.

Wskazania: Obniżanie podwyższonego ciśnienie wewnątrzgałkowego w przypadku: nadciśnienia ocznego oraz jaskry z otwartym kątem przesączania. Preparat jest stosowany w monoterapii u pacjentów nie reagujących na leczenie -blokerami lub u pacjentów, u których -blokery są przeciwwskazane oraz w leczeniu skojarzonym z -blokerami.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu, nadwrażliwość na sulfonamidy, ciężkie upośledzenie czynności nerek (klirens kreatyniny 30 ml/min), kwasica hiperchloremiczna.

Środki ostrożności: Nie zaleca się stosowania u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby (ze względu na brak badań). Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności preparatu u osób w wieku poniżej 18 rż. - nie zaleca się stosowania w tej grupie pacjentów. Istnieje możliwość wystąpienia efektu addycyjnego u pacjentów otrzymujących doustny inhibitor anhydrazy węglanowej oraz preparat Azopt. Doświadczenia na temat stosowania leku w leczeniu jaskry pseudoeksfoliacyjnej i barwnikowej są ograniczone. Nie ma badań dotyczących stosowania u pacjentów z jaskrą wąskiego kąta. Inhibitory anhydrazy węglanowej mogą wpływać na uwodnienie rogówki, dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów z uszkodzoną rogówką, z cukrzycą, noszących soczewki kontaktowe. U osób w podeszłym wieku preparat może upośledzać zdolność do wykonywania prac wymagających zwiększonej uwagi i (lub) koordynacji ruchowej.

Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią: Preparatu nie wolno stosować w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane:
Częste: niewyraźne widzenie, uczucie obecności ciała obcego w oku, podrażnienie oka, przekrwienie oka, zaburzenia smaku, bóle głowy. Niezbyt częste: astenopia, zapalenie powiek, zapalenie spojówek, alergiczne zapalenie spojówek, nadżerki rogówki, złogi w oku, obecność wydzieliny w oku, ból oka, świąd oka, strupy na brzegach powiek, świąd powiek, zapalenie rogówki, suche zapalenie rogówki i spojówki, keratopatia, zwiększone łzawienie, dyskomfort w oku, fotopsja, punktowate zapalenie rogówki, suchość w ustach, niestrawność, krwawienia z jamy ustnej, nudności, zawroty głowy, parestezje, depresja, ból w klatce piersiowej, kaszel, duszność, krwawienia z nosa, ból krtani i gardła, zastoiny w drogach oddechowych, nieżyt nosa, choroby zatok, podrażnienie gardła, zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, łysienie, kontaktowe zapalenie skóry, wysypka. Podczas miejscowego stosowania inhibitorów anhydrazy węglanowej mogą pojawić się działania niepożądane występujące po podaniu doustnym tych leków.

Interakcje:
Nie ma badań dotyczących interakcji preparatu z lekami przeciwjaskrowymi innymi niż leki -adrenolityczne w leczeniu skojarzonym jaskry. Inhibitory izoenzymu CYP3A4 takie jak: ketokonazol, itrakonazol, klotrymazol, rytonawir, troleandomycyna mogą hamować metabolizm brynzolamidu.

Dawkowanie
: Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Po zakropleniu leku zaleca się uciśnięcie kanału nosowo-łzowego lub delikatne zamknięcie powiek. W przypadku stosowania więcej niż jednego leku do oczu zaleca się zachowanie co najmniej 5 minut przerwy między ich podaniem. Uwaga! Miękkie soczewki kontaktowe, należy zdejmować przed podaniem leku i zakładać co najmniej 15 minut po zakropleniu. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:
Gorzki lub nietypowy smak w ustach, przejściowe zaburzenia widzenia po zakropleniu, przejściowe pieczenie lub kłucie, uczucie obecności ciała obcego, przekrwienie oka, suchość oka, ból, obecność wydzieliny w worku spojówkowym, świąd oka, zapalenie rogówki, zapalenie brzegów powiek, zapalenie spojówek, łzawienie, zmęczenie oczu, uszkodzenie rogówki, grudki spojówkowe, nieprawidłowe widzenie. Po wchłonięciu ogólnoustrojowym możliwe są następujące działania niepożądane: ból głowy, ból w klatce piersiowej, łysienie, suchość w ustach, nudności, niestrawność, zapalenie skóry, depresja, zawroty głowy, nieżyt nosa, duszność, zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, krwawienie z nosa, krwioplucie. Podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.

Poinformuj lekarza:Gdy masz nadwrażliwość na sulfonamidy, ciężkie upośledzenie funkcji nerek, kwasicę hiperchloremiczną. Gdy stosujesz inne leki. Poinformuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparatu nie wolno stosować w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Producent: ALCON PHARMACEUTICALS


Ten lek stosowany jest w leczeniu:


Opinie i komentarze internautów

Nadesłany przez: ewa - 06/05/2012, 11:02
mój syn jest po przeszczepie rogówki. Przy kontrolnym badaniu okazało się że ma zaćmę i jaskrę wtórną.Prawie rok podaję mu krople dexamethazon, azopt, alphagan, oftaqiks. Nie wiem czy dobrze robię.Obecnie czekamy na drógi przeszczep. proszę o odpowiedż w sprawie kropli.

 
Twoje imię
Tutaj wpisz swoją opinię, komentarz
Wpisz w okienku PIN:  
 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012