Jaskra

 
Twoje Leki - Jaskra

Nazwa:

Jaskra

Producent:

Szczegółowy opis:

Jaskra (łac. glaucoma) to choroba oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki i co za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku. Do uszkodzenia nerwu wzrokowego najczęściej dochodzi w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Rodzaje jaskry:

- jaskra pierwotna - jest to choroba obuoczna, uwarunkowana genetycznie najczęściej dotyka osób po 50 roku życia.

- jaskra prosta - jest wywołana upośledzeniem odpływu cieczy wodnistej z oka; nie leczona może doprowadzić do zaniku nerwu wzrokowego i/lub całkowitej utraty wzroku. W wypadku tego schorzenia bardzo ważna rolę odgrywają systematyczne wizyty i badania u okulisty.

- jaskra ostra - charakteryzuje się silnym bólem gałki ocznej promieniującym do czoła i skroni, często jest powiązana z nudnościami lub wymiotami. Leczenie polega na podaniu leków zwężających źrenicę i obniżających ciśnienie śródoczne. Jeżeli pacjent zaobserwuje obrzęk nabłonka rogówki, łzawienie i światłowstręt a temu będzie towarzyszyć podwyższona temperatura ciała oraz obniżenie ostrości wzroku - powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem, by zapobiec ewentualnej ślepocie. Również w tym wypadku ważny jest stały kontakt z lekarzem prowadzącym.

- jaskra przewlekła - pojawia się wówczas, gdy pacjent nie rozpoczął leczenia jaskry ostrej; każdy pacjent z jaskrą musi być pod opieką lekarza by zapobiec zanikowi nerwu wzrokowego i utracie wzroku.

- jaskra wrodzona – dziecięca odmiana jaskry pierwotnej; ujawnia się tuż po urodzeniu lub w pierwszych latach życia dziecka. Jaskrę tą powoduje niedorozwój aparatu wzrokowego. Typowym objawem dla tego rodzaju jaskry jest powiększenie średnicy rogówki.


W diagnostyce jaskry wiodącą rolę odgrywa:

- pomiar ciśnienia śródgałkowego
- ocena tarczy nerwu wzrokowego
- badanie pola widzenia
- gonioskopia

Jaskrą bardziej zagrożone są osoby posiadające następujące czynniki ryzyka:

- rodzinne skłonności do jaskry,
- nadciśnienie,
- niedocisnienie,
- cukrzyca,
- miażdżyca
- krótkowzroczność wysokiego stopnia,
- objawy niskoskurczowe: zimne ręce i stopy
- częste bóle głowy: migreny
- długotrwały stres
- podeszły wiek,
- wcześniejsze uszkodzenia i zabiegi chirurgiczne na oku,
- chroniczne stosowanie sterydów (ogólne i miejscowe)
- palenie papierosów

Celem leczenia jest powstrzymanie procesu niszczenia nerwu wzrokowego. Nie powinno się leczyć jaskry "na zapas", każda terapia ma bowiem skutki uboczne. Jeżeli ryzyko rozwoju zmian w nerwie wzrokowym jest duże, należy kontrolować oczy 2 razy w roku, ale leczenie rozpoczyna się zwykle w momencie pojawienia się pierwszych zmian w nerwie wzrokowym lub w polu widzenia, a także przy wysokim ciśnieniu w oku.

W jaskrze z otwartym kątem przesączania leczenie rozpoczyna się przede wszystkim od tzw. betablokerów - kropli, które maja działanie także na układ naczyniowo-sercowy i układ oddechowy.

W jaskrze z zamykającym się kątem przesączania stosuje się przede wszystkim leki zwężające źrenice.

Ostatnio pojawiły się nowe leki w leczeniu różnych postaci jaskry.Czasami leczenie kroplami wywołuje objawy niepożądane np.: podrażnienie i zaczerwienienie oczu, bóle głowy, pogorszenie widzenia, rozdrażnienie, duszność, bezsenność. Lekarz okulista powinien wtedy zmienić rodzaj kropli. Regularne przyjmowanie leków na ogół wystarcza, aby zatrzymać proces destrukcji nerwu wzrokowego. W niektórych jednak przypadkach trzeba skorzystać z leczenia laserem lub poddać się zabiegowi chirurgicznemu.

Leczenie laserem stosuje się najczęściej w jaskrze z wąskim zamykającym się kątem przesączania, przecinając tęczówkę w oku chorym. W jaskrze z otwartym kątem przesączania - skuteczność zabiegów laserowych jest już znacznie gorsza. Zabiegi chirurgiczne w jaskrze to wycięcie tęczówki w jaskrze z zamykającym się kątem, lub najbardziej popularny zabieg tzw. trabeculectomia - gdzie wycina się elementy tkanek w kącie przesączania. Zabiegi te charakteryzują się dużą skutecznością. Zabieg chirurgiczny lub laserowy wykonany zbyt późno, może nie powstrzymać już procesu rozpadu nerwu wzrokowego, dlatego nie należy zwlekać z podjęciem decyzji o operacji.

Niestety początkowo objawy jaskry są skryte. Jedynym sposobem wczesnego rozpoznania jaskry jest regularne badanie wzroku u okulisty. Nie leczona jaskra prowadzi zawsze do ślepoty!Opinie i komentarze internautów

Nadesłany przez: kopaca - 08/03/2012, 17:21
używalam azopt,trusopt,trawoprost ,nie wszystkie rodzaje pamiętam a ostatnio rozalin i po wszystkich kroplach czuje się okropnie , jednostajne kucie oka nawet gdy są zamkniete. nawilżanie nic nie pomaga. nie wiem co mam robic, mam jaskrę z otwartym katem przesaczania. moze ktoś mi pomoze .moze sa takie krople.

Nadesłany przez: sylwia - 16/05/2013, 12:21
niech Pani karze wypisac sobie TAFLOTAN.to lek nowej generacji.w PL lekarze nie znaja go.a jest w aptekach.sama go stosuje

 
Twoje imię
Tutaj wpisz swoją opinię, komentarz
Wpisz w okienku PIN:  
 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012