CLEMASTINUM syrop 1 mg / 10 ml - HASCO

 
Twoje Leki - CLEMASTINUM  syrop  1 mg / 10 ml - HASCO

Nazwa:

CLEMASTINUM syrop 1 mg / 10 ml - HASCO

Producent:

HASCO

Szczegółowy opis:

Clemastine- Lek przeciwhistaminowy, antagonista receptorów H1. Hamuje pohistaminowe rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych oraz skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych, przewodu pokarmowego i oddechowego. Działa przeciwświądowo, łagodzi obrzęk i pokrzywkę oraz objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Wykazuje także działanie cholinolityczne i hamujące czynność o.u.n. Klemastyna jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem, głównie w postaci metabolitów.

Tabletki i syrop - objawowe leczenie alergicznego nieżytu nosa (katar, kichanie, świąd, łzawienie), łagodzenie objawów alergii skórnej (pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk atopowy, świąd, obrzęk naczynioruchowy). Roztwór do wstrzykiwań jako leczenie wspomagające we wstrząsie anafilaktycznym i obrzęku naczynioruchowym, zapobiegawczo przed zabiegiem mogącym wywołać uwolnienie histaminy (np. przed podaniem środka kontrastowego).

Skład: 10 ml syropu zawiera: Klemastyna 1 mg (w postaci fumaranu klemastyny).

Działanie: Syntetyczny niewybiórczy antagonista receptora histaminowego H1 I generacji, wykazujący również działanie cholinolityczne i uspokajające. Działa przeciwalergicznie, przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Po podaniu p.o. wchłania się szybko i prawie całkowicie, ulega efektowi pierwszego przejścia, dostępność biologiczna wynosi ok. 39%, tmax - 2-5 h. Czas działania klemastyny wynosi 10-12 h, niekiedy do 24 h. Działanie leku utrzymuje się długo ponieważ klemastyna gromadzi się w tkankach. t1/2 w fazie eliminacji wynosi ok. 21 h. Klemastyna metabolizowana jest w wątrobie w wyniku mono- i didemetylacji i ulega sprzężeniu z kwasem glukuronowym. Wydalana jest głównie przez nerki.

Wskazania: P.o. Leczenie chorób alergicznych, zwłaszcza odczynów alergicznych skóry (zapalenie kontaktowe, ostry i przewlekły wyprysk, świąd, pokrzywka, obrzęk Quinckego, rumień). Ponadto lek stosuje się w zapaleniu jamy nosowo-gardłowej, w naczynioruchowym nieżycie nosa. Wspomagająco w astmie oskrzelowej i wstrząsie anafilaktycznym. Zapobiegawczo przed zabiegami lub badaniami diagnostycznymi mogącymi wywołać wstrząs anafilaktyczny (np. podanie środka kontrastowego). W pyłkowicy i całorocznym alergicznym nieżycie nosa stosowany tylko w przypadku, gdy leki II generacji są nieskuteczne. I.v. W nagłych przypadkach reakcji uczuleniowych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Jaskra z zamykającym się kątem przesączania, łagodny rozrost gruczołu krokowego i inne stany powodujące trudności w oddawaniu moczu, zwężenie odźwiernika, zakażenia układu oddechowego, ciężka astma. Równoległe stosowanie inhibitorów MAO. Należy zachować ostrożność u chorych z nadczynnością tarczycy, nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Interakcje: Inhibitory MAO nasilają i wydłużają czas działania cholinolitycznego klemastyny. Klemastyna może nasilać działanie barbituranów, środków wpływających depresyjnie na OUN (leków nasennych, uspokajających i przeciwlękowych) i alkoholu. Klemastyna zmniejsza skuteczność pochodnych hydantoiny, butazolidyny i doustnych leków przeciwkrzepliwych.

Działanie niepożądane: Senność, spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia koncentracji, zawroty i ból głowy, zmęczenie, nudności, wymioty, biegunka lub zaparcie, trudności w oddawaniu moczu, suchość błony śluzowej jamy ustnej, skurcz oskrzeli, zagęszczenie wydzieliny drzewa oskrzelowego, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło, osutka, rumień. W przypadku przedawkowania, zwłaszcza u dzieci, wzrost temperatury, drgawki, pobudzenie psychoruchowe; leczenie objawowe i podtrzymujące; brak swoistego antidotum.

Ciąża i laktacja: Zaleca się stosowanie w ciąży wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Klemastyna przenika do pokarmu kobiecego; w okresie karmienia piersią stosować wyłącznie po rozważeniu potencjalnych korzyści i ryzyka.

Dawkowanie: P.o. W postaci tabl. Dorośli: leczniczo 1 mg 2 razy na dobę, w razie potrzeby do 3-4 razy na dobę. Dawka maksymalna 4 mg/d. Zapobiegawczo w przypadku alergicznego nieżytu nosa 1-2 mg/d w 2 daw. podz. Dzieci 6.-12. rż.: 1-2 mg/d w 2 daw. podz. W postaci syropu. Dorośli: 2 mg/d w 2 daw. podz. (2 razy 10 ml). Dzieci: stosować w 2 dawkach podzielonych, do 6. rż. wyłącznie w postaci syropu; 6-12. mż. 0,2-0,5 mg/d (2 razy na dobę 1-2,5 ml); 1.-3. rż. 0,5-1 mg/d (2 razy na dobę 2,5-5 ml); 3.-6. rż. 1 mg/d (2 razy na dobę 5 ml); 6.-12. rż. 1,5 mg/d (2 razy na dobę 7,5 ml). I.v. Dorośli: 2 mg 2 razy na dobę. Zapobiegawczo, bezpośrednio przed zabiegiem mogącym wywołać wstrząs anafilaktyczny - jednorazowo 2 mg. Przed podaniem i.v. zawartość ampułki należy rozcieńczyć w stosunku 1:5 w 0,9% roztworze NaCl lub 5% roztworze glukozy; wstrzykiwać powoli w ciągu 2-3 min.

Uwagi: W trakcie leczenia przeciwwskazane jest prowadzenie pojazdów mechanicznych i obsługa urządzeń mechanicznych w ruchu oraz spożywanie alkoholu.


Producent: Hasco-Lek


Ten lek stosowany jest w leczeniu:


Opinie i komentarze internautów

Nadesłany przez: maja - 10/09/2010, 23:03
Jakie s skutki zaycia wiekszej dawki? Moja przyjacióka zaywa go poniewa chce si otru.co mam robic?

Nadesłany przez: wega-2009 - 10/05/2013, 20:41
lek działa sennie lepiej nie prowadzić samochodu , chcę się spać ogólne otępienie ciężko się skoncentrować

 
Twoje imię
Tutaj wpisz swoją opinię, komentarz
Wpisz w okienku PIN:  
 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012