Warning: touch(): Unable to create file uplimg/site_pin_951fe9d5446845f2104c452b0a76a38c.jpg because No such file or directory in /home/platne/miedzywodzie/public_html/twojeleki/includes/functions.php on line 50 Warning: imagejpeg(): Unable to open 'uplimg/site_pin_951fe9d5446845f2104c452b0a76a38c.jpg' for writing: No such file or directory in /home/platne/miedzywodzie/public_html/twojeleki/includes/functions.php on line 51 TWOJELEKI.PL - Błonica (dyfterytyt)
 

Błonica (dyfterytyt)

 
Twoje Leki - Błonica (dyfterytyt)

Nazwa:

Błonica (dyfterytyt)

Producent:

Szczegółowy opis:

Błonica to choroba zakaźna, najczęściej występująca u dzieci, wywoływana przez maczugowiec błonicy (łac. Corynebacterium diphtheriae). Głównym czynnikiem chorobotwórczym jest wytwarzany, przez niektóre szczepy tych bakterii jad - toksyna błonicza.

W Polsce wprowadzono obowiązkowe szczepienia ochronne (w postaci szczepionki Di-Per-Te, DPT/DTP).

Błonicą można zarazić się przez kontakt z osobą chorą lub tzw. nosicielem. Nosiciele to osoby zdrowe które „noszą” zarazki błonicy w swojej jamie nosowo-gardłowej i wydzielają je z śluzem lub plwociną. Błonicą można zarazić się przebywając na terenach, gdzie ta choroba panuje endemicznie (kraje dawnego Związku Radzieckiego, Afryka, Azja) lub kontaktując się z osobami , które powróciły z takich terenów. Osoby chore lub nosiciele są zakaźne do 4 tygodni. Okres inkubacji (tzn. czas między zakażeniem i wystąpieniem objawów chorobowych) wynosi 2 do 5 dni.

Przebieg błonicy może być bardzo różny: od postaci lekkich (często nie rozpoznawanych a stąd nie leczonych) do bardzo ciężkich, toksycznych postaci.

Początkowe objawy obejmują

- umiarkowaną gorączkę,
- złe samopoczucie
- umiarkowany ból gardła (W gardle na jednym lub na obu migdałkach pojawiają się naloty, od drobnych szarych błon (stąd nazwa choroby) do masywnych grubych kożuchów oblepiających migdałki.) Zarazki błonicy w gardle produkują silną toksynę , która drogą krwionośną dostaje się do serca lub układu nerwowego powodując poważne komplikacje choroby; zapalenie mięśnia sercowego lub porażenie różnych nerwów.

Mamy bardzo skuteczną szczepionkę przeciw błonicy. U dzieci poniżej 2 lat podaje się ją w postaci skojarzonej szczepionki (DTP), która zawiera oprócz błoniczej komponenty również szczepionki przeciw kokluszowi i tężcowi. Dzieci w wieku przedszkolnym są doszczepiane szczepionką błoniczo-tężcową (DT), a dzieci starsze i dorośli mogą być zaszczepione szczepionką zawierającą zmniejszone ilości szczepionki błonniczej (Td). Według kalendarza obowiązującego w Polsce, dzieci powinny otrzymać 4 dawki szczepionki DTP, przed rozpoczęciem nauki w szkole i po jednej dawce szczepionki TD w 14 i 19 roku życia. Ponieważ obecnie dorośli nie mają naturalnej odporności przeciw błonicy, wskazane jest, aby co ok. 10 lat doszczepiać się szczepionką TD.


Leki stosowane w leczeniu tej choroby:


Opinie i komentarze internautów

Nie dodano jeszcze opinii ani komentarzy.

 
Twoje imię
Tutaj wpisz swoją opinię, komentarz
Wpisz w okienku PIN:  
 

wstecz | strona główna