Żółta gorączka (żółta febra)

 
Twoje Leki - Żółta gorączka (żółta febra)

Nazwa:

Żółta gorączka (żółta febra)

Producent:

Szczegółowy opis:

Żółta gorączka (żółta febra) jest to ostra, zakaźna choroba wirusowa, przenoszona przez niektóre gatunki komarów żyjących w strefie tropikalnej.

Wyróżnia się dwie postacie choroby: miejską, w której źródłem zakażenia jest człowiek chory i leśną, w której źródłem zakażenia przeważnie jest zakażone zwierzę.

Zachorowania na żółtą gorączkę występują w strefie tropikalnej lub subtropikalnej, w Ameryce Południowej oraz w środkowej i zachodniej Afryce. Nie stwierdzono zachorowań na żółtą gorączkę w Azji. W Polsce nigdy dotąd nie stwierdzono zachorowań na żółtą gorączkę, nawet u osób powracających z terenów zakażonych w Ameryce czy Afryce. Ale może ulec zakażeniu osoba wyjeżdżająca z Polski tam, gdzie żółta gorączka występuje.

Bardzo skutecznie zapobiega żółtej gorączce szczepienie. Dlatego przed wyjazdem w podróż międzynarodową należy poinformować się w biurze podróży lub w najbliższej wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej czy kraj (państwo), do którego wyjeżdżamy wymaga posiadania świadectwa szczepienia przeciw żółtej febrze. Należy to zrobić na kilka tygodni przed wyjazdem - bo może potrzebne będą i inne szczepienia.

Szczepienia przeciw żółtej gorączce wykonywane są w tylko w portowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz w wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych w Warszawie i w Katowicach. Fakt zaszczepienia jest wpisywany do międzynarodowego certyfikatu szczepień i tylko taki certyfikat jest honorowany przy wjeździe na teren państw, w których istnieje możliwość zakażenia żółtą gorączką.Szczepionka przeciw żółtej febrze jest bardzo skuteczna - szczepi się raz na 10 lat -jednak po pierwszym szczepieniu zabezpiecza przed zakażeniem dopiero po 10 dniach.


Leki stosowane w leczeniu tej choroby:


Opinie i komentarze internautów

Nie dodano jeszcze opinii ani komentarzy.

 
Twoje imię
Tutaj wpisz swoją opinię, komentarz
Wpisz w okienku PIN:  
 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012