Grypa

 
Twoje Leki - Grypa

Nazwa:

Grypa

Producent:

Szczegółowy opis:

Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (np. podczas kichania). W większości przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę, w części przypadków mogą występować powikłania i zdarzają się też przypadki śmierci, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami.

Występują 3 rodzaje wirusa grypy należące do rodziny ortomyksowirusów: A, B i C. Wirusy A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, które mogą osiągać rozmiary epidemii, natomiast typ C powoduje zachorowania o lżejszym przebiegu i nie wywołuje epidemii.

- Wirus grypy A - występuje u ludzi i zwierząt (świnie, konie, foki, norki, wieloryby oraz ptaki). Obecnie najpowszechniejsze są szczepy wirusa należące do podtypów H1N1 oraz H3N2.
- Wirus grypy B występuje tylko u ludzi.
- Wirus grypy C występuje u ludzi i świń. Powoduje tylko lekkie infekcje, np. zapalenie spojówek i nie powoduje występowania epidemii.

Grypa rozpoczyna się najczęściej gwałtownie i od początku towarzyszą jej ostre objawy. Nie należy jej mylić z przeziębieniem, które ma wiele podobnych objawów. Dla przeziębienia charakterystyczne jest stopniowe pojawianie się dolegliwości i nieżyt nosa, który nie jest typowym objawem i nie występuje u każdego pacjenta w przebiegu grypy. Okres najbardziej nasilonych objawów ostrej infekcji wirusowej górnego układu oddechowego trwa zwykle około 3–4 dni. Wydłużenie tego okresu jest wskazaniem do wizyty lekarskiej. Grypa nie jest "zwykłym przeziębieniem", ponieważ wirusy grypy są znacznie bardziej niebezpieczne, a konsekwencje grypy mogą być o wiele groźniejsze. Dla niektórych osób, szczególnie z przewlekłymi chorobami serca, płuc czy cukrzycą, grypa może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego nie należy grypy lekceważyć. Najbardziej zagrożone są osoby przebywające w bliskiej odległości chorego tj. około 1 metra. Osoba chora powinna więc unikać bliskiego kontaktu z otoczeniem, podczas kaszlu i kichania powinna zasłaniać usta i nos chusteczką, nie zostawiać zużytych chusteczek w miejscach publicznych. Należy często myć i dezynfekować ręce, żeby pozbywać się wirusów ze skóry.


OBJAWY GRYPY pojawiają się nagle tj. w ciągu kilku godzin. (Nie wszystkie objawy muszą być obecne dla stwierdzenia grypy) :

- Wysoka gorączka. Na początku choroby obserwuje się nagły wzrost temperatury ciała. Może ona wynosić nawet 39-41˚C. Jeśli choroba przebiega łagodnie, temperatura stopniowo spada, zwykle od 3–5 dnia choroby, czemu towarzyszy obfite pocenie się. Jeśli jednak gorączka na krótki czas obniży się, a potem szybko wzrośnie, może to wskazywać na pojawienie się nadkażenia bakteryjnego .

- Dreszcze najczęściej towarzyszą wzrostowi temperatury ciała podczas rozwoju infekcji i czasem utrzymują się podczas jej przebiegu.

- Bóle mięśniowe, kostno-stawowe zwykle towarzyszą grypie i mogą być bardzo silne. Najczęściej pojawia się charakterystyczne „łamanie w kościach”. Zaobserwowano, że u wielu pacjentów bóle dotyczyły tych części ciała, które podlegały uprzednio różnym urazom.

- Ból głowy pojawia się na początku choroby z dużą intensywnością. Może towarzyszyć mu ból oczu, światłowstręt, bolesność uciskowa gałek ocznych. Stopniowo przechodzi w obniżenie sprawności psychoruchowej i senność.

- Ból gardła i suchy kaszel. W pierwszym stadium choroby kaszel jest suchy, męczący, czasem napadowy i trudny do opanowania. W przebiegu typowego zachorowania na grypę, przechodzi on w kaszel wilgotny, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny śluzowej.

-Uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia zwykle występuje od początku choroby i może trwać jeszcze przez 2–3 tygodnie od ustąpienia infekcji.

- Brak apetytu to naturalna i pożyteczna reakcja organizmu, który „odciąża się” kosztem procesów trawienia i przemiany materii, by w pełni zmobilizować układ odpornościowy.

- Zwykle nie ma kataru ani zapalenia spojówek.

- U niemowląt i małych dzieci, u których gorączka narasta bardzo gwałtownie, mogą wystąpić majaczenia, drgawki, czy też biegunka i wymioty. Wystąpienie takich objawów jest wskazaniem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej. U ludzi starszych może dojść do przyśpieszenia akcji serca i tętna w związku z podwyższoną temperaturą ciała. Szczególnej opieki oraz konsultacji lekarskiej w przebiegu grypy wymagają także osoby starsze z chorobami układy krążenia, w tym pacjenci z niewydolnością krążenia.

Łagodzenie objawów oraz skracanie czasu trwania grypy odbywa się poprzez przyjmowanie:
- chemicznych leków przeciwgrypowych (leczenie przeciwwirusowe oraz leczenie przeciwgorączkowe- objawowe)
- leków naturalnych (leczenie immunomodulujące, mobilizujące odpowiedź obronną organizmu)

Grypa może skutkować licznymi powikłaniami, są to najczęściej:

- zapalenie płuc i oskrzeli,
- zaostrzenie już istniejących chorób, np. układu krążenia czy oddechowego,
- zapalenie ucha,
- zapalenie zatok,
- zespół wstrząsu toksycznego,
- powikłania neurologiczne.

Najlepszym zabezpieczeniem przed zachorowaniem na grypę jest zastosowanie szczepionki przeciwko grypie. Szczepionkę najlepiej podać przed sezonem grypowym, czyli od końca sierpnia do początku października. Ale można podać szczepionkę również później, nawet w styczniu czy w lutym, o ile trwa nadal sezon grypowy. W Polsce od wielu lat największe nasilenie zachorowań na grypę przypada na styczeń i luty.Żadna szczepionka nie ma 100% skuteczności, ale podanie szczepionki zapobiega ciężkim zakażeniom i powikłaniom u około 70-90% pacjentów.


Leki stosowane w leczeniu tej choroby:


Opinie i komentarze internautów

Nie dodano jeszcze opinii ani komentarzy.

 
Twoje imię
Tutaj wpisz swoją opinię, komentarz
Wpisz w okienku PIN:  
 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012