Zapalenie płuc

 
Twoje Leki - Zapalenie płuc

Nazwa:

Zapalenie płuc

Producent:

Szczegółowy opis:

Zapalenie płuc jest to zapalenie oskrzelików oraz pęcherzyków płucnych wywołane poprzez drobnoustroje takie jak wirusy, grzyby, bakterie lub czynniki toksyczne. Na zapalenie płuc zapadają często dzieci i osoby starsze. Powikłaniem zapaleń płuc jest najczęściej zapalenie opłucnej. Zapalenia płuc dzielą się na płatowe –wywoływane przez paciorkowca Streptococcus pneumoniae o ostrym przebiegu, odoskrzelowe wywoływane przez paciorkowce z rodzin Haemophilius, Klebsiella, Legionella, zapalanie mykoplazmatyczne wywoływane przez bakterię Mycoplasma pneumoniae oraz zapalenie płuc zachłystowe spowodowane przedostaniem się do płuc zakażonego lub drażniącego materiału ( najczęściej wymiocin ). Z dolegliwościami należy zgłosić się do pulmunologa, internisty lub lekarza rodzinnego W stanach nagłych należy wezwać pogotowie. W przypadku podejrzenia zapalenia, w celu jego potwierdzenia, należy zawsze wykonać badanie radiologiczne klatki piersiowej i badanie plwociny.

Bakteryjne zapalenie płuc, najczęściej wywołują:
-bakterie Gram- dodatnie: pneumokoki, gronkowce, paciorkowce
-bakterie Gram ujemne: Hemophilus influenzae, Klebsiella pneumoniae

Pierwsze objawy:
- osłabienie
- nagła wysoka gorączka, często powyżej 40 st. C
- dreszcze
- zlewne poty
- najpierw suchy, a następnie wilgotny kaszel z odkrztuszaniem śluzowej lub ropnej wydzieliny
- może również pojawić się duszność o różnym stopniu nasilenia.

Leczenie bakteryjnego zapalenia płuc - Chory z potwierdzonym zapaleniem płuc powinien być skierowany do szpitala w celu przeprowadzenia antybiotykoterapii, zależnej od przyczyn bakteryjnych (etiologii) i wrażliwości bakterii, oraz dla uniknięcia ewentualnych powikłań.


Wirusowe zapalenie płuc występuje najczęściej w okresach epidemii grypy, a więc późną jesienią i zimą. Dla wirusowego zapalenia płuc bardzo charakterystyczny jest dwufazowy przebieg choroby. W fazie pierwszej występuje wzrost temperatury ciała i objawy ogólnego rozbicia: złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy i bóle mięśniowe. W fazie drugiej, gdy dochodzi do zajęcia tkanki płucnej, pojawia się suchy kaszel, duszność i bóle w klatce piersiowej.

Leczenie wirusowego zapalenia płuc. W przypadku wystąpienia wirusowego zapalenia płuc nie ma skutecznego leczenia przyczynowego. Niecelowe jest więc podawanie antybiotyków, z wyjątkiem ewentualnego powikłania dodatkowym zakażeniem bakteryjnym. Pewne działanie lecznicze w przypadku wystąpienia zapalenia płuc mają preparaty przeciwwirusowe, jak również leki stymulujące układ immunologiczny, jednak są one trudno dostępne na polskim rynku.

Mykoplazmatyczne zapalenie płuc:
Mikoplazmatyczne zapalenie płuc jest łagodnie przebiegającym śródmiąższowym zapaleniem płuc, wywołanym przez drobnoustrój Mycoplasma pneumoniae. Choroba przebiega łagodnie, ale przewlekle, nawet kilka tygodni. Dotyczy więc głównie osób młodych. Okres wylęgania choroby wynosi 2-3 tyg. Objawy to: bóle mięśniowe, suchy kaszl, który może dominować w obrazie chorobowym, niewielkie podwyższenie temperatury ciała, ogólne osłabienie, nieproporcjonalne do objawów przedmiotowych. Choroba ustępuje po 3-4 tyg. W większości tego typu przypadków rozpoznaje się „przedłużającą się grypę”

Zapalenie płuc jest chorobą groźną dla życia, bez względu na to, jaka jest przyczyna jego wystąpienia. Rocznie umiera na nie ok. 10 tysięcy osób, głównie osób starszych, a także z obniżoną odpornością. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnego kaszlu ani bólu w klatce piersiowej, zwłaszcza jeśli pojawią się podczas infekcji górnych dróg oddechowych.


Leki stosowane w leczeniu tej choroby:


Opinie i komentarze internautów

Nie dodano jeszcze opinii ani komentarzy.

 
Twoje imię
Tutaj wpisz swoją opinię, komentarz
Wpisz w okienku PIN:  
 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012