Nietrzymanie moczu - NTM

 
Twoje Leki - Nietrzymanie moczu - NTM

Nazwa:

Nietrzymanie moczu - NTM

Producent:

Szczegółowy opis:

Nietrzymanie moczu (ntm) jest pojęciem stosowanym w medycynie na określenie mimowolnego, bezwiednego oddawania moczu (lub jego wyciekania). W zależności od częstości i nasilenia tego zjawiska ntm jest nie tylko problemem zdrowotnym, lecz znacznie utrudnia także normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Nietrzymanie moczu stwierdza się dwukrotnie częściej u kobiet.

Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu jest dwukrotnie wyższe u kobiet niż u mężczyzn i wzrasta się wraz z wiekiem. Podłożem ntm mogą być także przebyte zabiegi operacyjne, zakażenia układu moczowo-płciowego, niektóre choroby (np. cukrzyca, choroby krążenia, przerost prostaty, alkoholizm) oraz przyjmowanie określonych środków farmakologicznych.

Rodzaje nietrzymania moczu. Ze względu na rolę, jaką odgrywają w nietrzymaniu moczu mięśnie pęcherza, wyróżniamy trzy najczęstsze odmiany schorzenia:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu. Powodowane jest ono najczęściej niewydolnością zwieracza i mięśni dna miednicy. Występuje głównie u kobiet porodzie i w okresie menopauzalnym (wydolność ta jest również związana z poziomem estrogenów), zdarza się jednak także przy innych przewlekłych schorzeniach układu moczowo-płciowego. Do bezwiednego oddania moczu dochodzi podczas wysiłku fizycznego, gwałtownych ruchów oraz przy napięciu mięśni spowodowanych np. kaszlem lub śmiechem. Wyciek moczu mogą też niekiedy sprowokować czynniki zewnętrzne, np. szum płynącej wody. To najczęściej spotykany typ nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu z parcia. U podłoża tego typu nietrzymania moczu leży złe funkcjonowanie wypieracza. Dochodzi tu do mimowolnych skurczów pęcherza odczuwanych jako silne parcie, które prowadzi do niekontrolowanego oddania moczu (tzw.nadreaktywny pęcherz).

Mieszany typ nietrzymania moczu. U mniej więcej 30% pacjentów stwierdza się typ mieszany, w którym występują równocześnie cechy nietrzymania moczu wysiłkowego i z parcia.


Leczenie nietrzymania moczu może być zachowawcze albo operacyjne. Niezbyt zaawansowaną chorobę może z powodzeniem leczyć zachowawczo lekarz rodzinny. U ponad 70% chorych już samo leczenie zachowawcze może zmniejszyć lub wyeliminować wiele dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. Leczenie rehabilitacyjne ma na celu zwiększenie napięcia mięśni dna miednicy i wzmocnienie odruchowego napięcia mięśni zwieraczy cewki moczowej przy wzroście ciśnienia śródbrzusznego (np. podczas kichania). Jako leczenie wspomagające stosuje się leki ułatwiające wypełnianie i opróżnienie pęcherza oraz usprawniające jego kontrolę. U kobiet w wieku około- i menopauzalnym stosuje się hormon

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu stosuje się środki farmakologiczne wywołujące wzrost napięcia zwieracza. Są to preparaty z grupy alfaadrenomimetycznych, o stosunkowo niskiej skuteczności i uciążliwych skutkach ubocznych (np. efedryna, midodryna, fenylopropanolamina). Leczenie farmakologiczne musi być stosowane według zaleceń specjalisty.

W każdym przypadku pojawienia się początkowych objawów pacjent powinien zasięgnąć porady urologa i neurologa, a kobiety również ginekologa.

Bywa jednak i tak, że mimo leczenia nietrzymanie moczu trwa dalej. Wtedy pacjentom zaleca się stosowanie specjalnych pieluchomajtek Tena i Seni albo produktów Conveen: cewników zewnętrznych dla kobiet i mężczyzn oraz worków do zbiórki moczu.Opinie i komentarze internautów

Nadesłany przez: Agnieszka - 02/02/2011, 18:26
Istnieje jeszcze jedna, innowacyjna metoda zapobiegania NTM, są nią jednorazowe dopochwowe wkładki, które podpierają cewkę moczową i znacznie redukują lub zupełnie eliminują wyciek moczu (można je nosić codziennie, każdą do 16 godzin).
Wkładki nazywają się Contrelle Activgard i są dostępne na świecie od kilkunastu lat, ale do Polski dotarły "oczywiście" dopiero niedawno i można je kupić przez internet.

Nadesłany przez: Agnieszka - 03/02/2011, 14:43
Istnieje jeszcze jedna, innowacyjna metoda zapobiegania NTM, są nią jednorazowe dopochwowe wkładki, które podpierają cewkę moczową i znacznie redukują lub zupełnie eliminują wyciek moczu (można je nosić codziennie, każdą do 16 godzin).
Wkładki nazywają się Contrelle Activgard i są dostępne na świecie od kilkunastu lat, ale do Polski dotarły "oczywiście" dopiero niedawno i można je kupić przez internet.

Nadesłany przez: Grażyna - 24/05/2011, 15:21
Z niefarmakologicznych sposobów polecam elektrostymulację mięśni dna miednicy za pomocą specjalnych aparatów. Bardzo skuteczne i bezpieczne.

Nadesłany przez: stan44 - 22/09/2011, 12:53
A dla mężczyzn to pieluchomajtki albo cewniki. Ja stosowałem rożne cewniki zewnętrzne ( z lepszym albo gorszym rezultatem ) - teraz już kupuję taki przyrząd uropen ( zabezpiecza na 1 miesiąc ) jest refundowany. Sprawdza się . JESTEM BARDZO ZADOWOLONY.

Nadesłany przez: Bogdan - 24/10/2011, 10:38
dzięki za informację. Kupiłem przez Internet ten przyrząd UROPEN. pierwszy raz to miałem obawę czy to dobrze założę. Jak się okazje nie potrzebnie. Ten cewnik jest faktycznie dobry!

Nadesłany przez: Celina - 27/01/2012, 15:25
Stożki dopochwowe Aquaflex skutecznie pomagają w ćwiczeniach mięśni dna miednicy (Kegla) i pomagają w leczeniu nietrzymania moczu. Więcej informacji o metodach leczenia i stosowaniu Aquaflex na www.aquaflex.pl
Doświadczenie pokazuje, że 75 - 80 % pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które stosują najpierw ćwiczenia mięśni miednicy, nie muszą już poddawać się operacji.

Nadesłany przez: DANUTA - 05/06/2012, 15:23
MAM PROBLEMY Z NIETRZYMANIEM MOCZU KTORE NASILAJA SIE..

 
Twoje imię
Tutaj wpisz swoją opinię, komentarz
Wpisz w okienku PIN:  
 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012