Warning: touch(): Unable to create file uplimg/site_pin_9ff8934f6e36ddd480b6d22d12585d98.jpg because No such file or directory in /home/platne/miedzywodzie/public_html/twojeleki/includes/functions.php on line 50 Warning: imagejpeg(): Unable to open 'uplimg/site_pin_9ff8934f6e36ddd480b6d22d12585d98.jpg' for writing: No such file or directory in /home/platne/miedzywodzie/public_html/twojeleki/includes/functions.php on line 51 TWOJELEKI.PL - AMD - Zwyrodnienie plamki żółtej
 

AMD - Zwyrodnienie plamki żółtej

 
Twoje Leki - AMD - Zwyrodnienie plamki żółtej

Nazwa:

AMD - Zwyrodnienie plamki żółtej

Producent:

Szczegółowy opis:

Zwyrodnienie plamki żółtej, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (ang. age-related macular degeneration - AMD), jest chorobą dotyczącą obszaru na dnie oka zwanego plamką. Plamka to miejsce odpowiedzialne za widzenie centralne, które potrzebne jest do wykonywania codziennych czynności jak np. czytanie, rozpoznawanie twarzy, znaków drogowych. Szczególnie czuły na uszkodzenia w przebiegu AMD jest środek plamki zwany dołkiem. AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych na świecie. Ujawnia się ok. 50-60 r.ż. a po 70 r.ż. prawie 30% osób jest dotkniętych tą chorobą. Zwykle zmiany dotyczą obu oczu, choć nie muszą pojawiać się jednocześnie i ich zaawansowanie może być różne.

Wyróżniamy dwie formy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem:

- Postać sucha (zanikowa)
Występuje najczęściej (90% przypadków). Jest łagodniejszym typem AMD i cechuje się powolnym postępem choroby. Pogorszenie ostrości wzroku następuje stopniowo, w ciągu miesięcy lub lat. W tej postaci zmiany jakie zachodzą w plamce mają charakter przede wszystkim zanikowy. Obumierają komórki odpowiedzialne za prawidłowe odbieranie wrażeń wzrokowych (fotoreceptory) oraz funkcjonowanie siatkówki (komórki nabłonka barwnikowego i choriokapilary). Stopniowo dochodzi do utraty widzenia centralnego. W początkowym stadium choroby na dnie oka pojawiają się tzw. druzy - drobne złogi. W stadium zaawansowanym dochodzi do rozległych zaników siatkówkowo-naczyniówkowych - tzw. zanik geograficzny.

- Postać wysiękowa (mokra, neowaskularna)
Występuje rzadziej (ok. 10% przypadków). Ma zwykle ciężki przebieg, a znaczna utrata widzenia może nastąpić nawet w ciągu kilku dni. Jej istotą jest powstawanie nieprawidłowych naczyń w okolicy plamki, które tworzą tzw. błonę podsiatkówkową (neowaskularną). Na dnie pojawiają się przesięki i krwotoki. W końcowym stadium może dojść do powstania tarczowatej blizny i trwałego uszkodzenia siatkówki.


Objawy AMD:

- Pogorszenie widzenia - zauważalne zwłaszcza przy czytaniu, czytane litery są zamazane i
niewyraźne
- Zniekształcenia obrazu - tzw. metamorfopsje, powiększenie lub pomniejszenie obrazu
- Krzywienie linii prostych
- Mroczek centralny - ciemna plama w centrum pola widzenia
- Obniżone poczucie kontrastu i widzenia barwnego - oglądane kolory są słabiej wysycone.

Najważniejszą metodą stosowaną w diagnostyce jest podstawowe badanie okulistyczne obejmujące badanie ostrości widzenia oraz ocenę dna oka przez lekarza okulistę. Gdy wykryje on zmiany degeneracyjne centralnej siatkówki, może rozszerzyć diagnostykę o nieinwazyjne badanie OCT (tomografia oka) i angiografię fluoresceinową oraz angiografię indocyaninową - badania służące zobrazowaniu naczyń krwionośnych. Pacjenci sami mogą oceniać rozwój AMD poprzez regularne wykonywanie Testu Amslera Niezbędny dla wykrycia wczesnych objawów AMD jest tzw. test Amslera - kwadrat 10x10 cm z krateczkami. Badanie przeprowadza się regularnie dla każdego oka osobno w okularach do bliży. Zauważalne są zniekształcenia linii, ciemna plama w centrum.
Test Amslera pozwala w warunkach domowych wykryć chorobę i śledzić jej postęp .

Najważniejszym działaniem mogącym zmniejszyć ryzyko rozwoju AMD jest zmiana stylu życia - zaprzestanie palenia, regularny wysiłek fizyczny oraz odpowiednia dieta. Wysokie spożycie karotenoidów i antyoksydantów w diecie (luteina, zeaksantyna, beta-karoten, oraz witamina C i E) a także niektórych pierwiastków (cynk), które znajdują się w wielu owocach i warzywach, może także stanowić ochronę przed rozwojem AMD. Mimo, że nie udowodniono związku promieniowania ultrafioletowego ze starczym zwyrodnieniem plamki, zaleca się stosowanie okularów słonecznych z filtrem chroniącym.

Leczenie:
Decyzję o rodzaju terapii podejmuje się na podstawie obrazu dna oka, ostrości wzroku do dali i bliży, pola widzenia, stanu oka towarzyszącego, stanu ogólnego, wyników badań dodatkowych, jak angiografii fluoresceinowej (AF) czy optycznej koherentnej tomografii (OCT). Najbardziej dostępnymi metodami leczenia są: terapia fotodynamiczna (PDT), termoterapia przezźreniczna (TTT), fotokoagulacja laserem argonowym, podawanie do ciała szklistego sterydów. Wkrótce spodziewać się należy rejestracji nowych środków farmakologicznych - sterydów angiostatycznych, przeciwciał i aptamerów anty-VEGF. W wysoko specjalistycznych ośrodkach wykonuje się zabiegi chirurgiczne: translokację siatkówki czy usuwanie podsiatkówkowych błon neowaskularnych, krwi, witrektomię. Eksperymentalnie wysiękowe AMD leczy się radioterapią - miejscową lub ze źródła zewnętrznego oraz próbuje się przeszczepiać komórki nabłonka barwnikowego.

W aptekach dostępnych jest coraz więcej preparatów leczniczych i suplementów diety o działaniu profilaktycznym i leczniczym w AMD - zawierających beta-karoten, witaminy C, E, PP, a także cynk i selen.


Leki stosowane w leczeniu tej choroby:


Opinie i komentarze internautów

Nie dodano jeszcze opinii ani komentarzy.

 
Twoje imię
Tutaj wpisz swoją opinię, komentarz
Wpisz w okienku PIN:  
 

wstecz | strona główna