Aktualności - Artykuły - Publikacje

 • Pieluchy czy pieluchomajtki dla dorosłych - co będzie lepsze dla twojego podopiecznego?

  07.01.2019

  Pieluchy czy pieluchomajtki dla dorosłych - co będzie lepsze dla twojego podopiecznego?

  Nietrzymanie moczu budzi zakłopotanie nie tylko u ludzi aktywnych i towarzyskich. Jest problematyczne także dla osób niesamodzielnych, które nie potrafią same wykonać wokół siebie czynności higienicznych i muszą liczyć na opiekuna. Dlatego ważny jest wybór takiej formy ochrony przed nietrzymaniem moczu, która pomoże pacjentowi choć częściowo zapomnieć o jego problemie. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jakie są różnice między pieluchomajtkami a pieluchami dla dorosłych.

  Czym różnią się pieluchomajtki od pieluch dla dorosłych?
  Pieluchomajtki dla dorosłych z nietrzymaniem moczu to odpowiednie zabezpieczenie nawet w sytuacji, gdy przypadłość ma ciężkie lub bardzo ciężkie nasilenie. Specjaliści zalecają je szczególnie osobom leżącym, którym stan zdrowia utrudnia samodzielne dbanie o siebie i swoją higienę. Pieluchomajtki różnią się od zwykłych pieluch w kilku aspektach. Jak sama nazwa wskazuje, przypominają wyglądem majtki – nad częścią chłonną znajduje się szeroki pas, zapinany wokół bioder na przylepcorzepy. To daje ich użytkownikowi (i zarazem opiekunowi) pewność, że zabezpieczenie nie zsunie się i nie przemieści. Aby uzyskać tę pewność w przypadku pieluch, trzeba dodatkowo używać majtek siatkowych, które dobrze przylegają do ciała. Kolejna różnica polega więc na łatwości przebierania podopiecznego, gdyż pieluchomajtki umożliwiają wymianę zabezpieczenia nieco sprawniej. Czy to oznacza, że są lepszym wyborem? Niekoniecznie, bo zabezpieczenie przed nietrzymaniem moczu trzeba dobrać pod kątem indywidualnych potrzeb i wygody.

  Jakie są podobieństwa między pieluchami a pieluchomajtkami?
  Jest ich bardzo dużo, bo każdy z tych produktów spełnia swoje podstawowe funkcje, jakimi są wchłanianie moczu i zabezpieczanie skóry, bielizny oraz materaca przed wilgocią. Zarówno pieluchy, jak i pieluchomajtki dla dorosłych TENA są wyposażone w kilka nowoczesnych rozwiązań.

  Pierwszym, bardzo ważnym, jest użycie oddychających materiałów, co odgrywa ważną rolę w zachowaniu zdrowia skóry. Wszystkie materiały są przetestowane dermatologicznie i przyjazne dla skóry. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ skóra osób nietrzymających moczu łatwo ulega podrażnieniom, a w ciężkich przypadkach może się nawet rozwinąć stan zapalny, nadżerki i zakażenia. To ryzyko, którego nie można ignorować. Zachowanie czystości i suchości oraz używanie bezpiecznych materiałów w znacznym stopniu zmniejszają prawdopodobieństwo tego rodzaju komplikacji.

  Drugim nowoczesnym rozwiązaniem jest system kontrolujący nieprzyjemny zapach amoniaku. To ważne ze względu na zachowanie godności i poczucie świeżości pacjenta, które wpływają na jego dobre samopoczucie psychiczne.

  Trzecie ważne rozwiązanie to wskaźnik wilgoci. Dzięki niemu opiekun wie, kiedy zbliża się czas wymiany zabezpieczenia na nowe.

  Na co zwrócić uwagę przed kupieniem pieluchomajtek?
  Jeśli uważasz, że dla twojego podopiecznego lepszym wyborem są pieluchomajtki, pamiętaj, aby dobrać je pod względem stopnia nietrzymania moczu (może być średnie, ciężkie lub bardzo ciężkie, gdy dochodzi do opróżnienia całego pęcherza) i rozmiaru (za duże pieluchomajtki będą spadać, za małe utrudnią skórze oddychanie). Koniecznie zapoznaj się także z instrukcją zakładania zabezpieczenia oraz rozpoznawania, że nadszedł czas na wymianę. Jeśli masz w tym zakresie wątpliwości, poproś o poradę opiekunkę lub pielęgniarkę.

  Bez względu na to, jaki rodzaj zabezpieczenia wybierzesz, nie zapominaj, że nietrzymanie moczu można leczyć, a skutecznie dobrana terapia umożliwia zlikwidowanie lub znaczną redukcję problemu.

 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012