Aktualności - Artykuły - Publikacje

 • Wyeliminuj wszystkie przyczyny nadmiernego pocenia - wykorzystaj antyperspirant bez aluminium!

  26.09.2015

  Wyeliminuj wszystkie przyczyny nadmiernego pocenia - wykorzystaj antyperspirant bez aluminium!


  Temat nadmiernego pocenia się wśród wielu osób wywołuje zażenowanie, a dla niektórych bywa wręcz krępującym tabu. Nie należy go jednak bagatelizować, gdyż jest naturalnym procesem wielu organizmów. Kiedy jednak jego rozmiary zaczynają wymykać się spod kontroli, nawet gdy przestrzegamy wszelkich zasad higieny, może stać się bardzo problematycznym i dostarczającym wielu kompleksów problemem. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na jego temat i zacząć korzystać ze specjalnych preparatów, np. z antyperspirantu bez aluminium. Gdy to nie pomoże, wtedy należy skorzystać z porady lekarza. Nadmierne pocenie jest szczególnie problematyczne dla osób młodych, gdyż mogą one poczuć się bardzo skrępowane i ograniczyć swoje kontakty z innymi osobami, co często niestety prowadzi do pogłębiania kompleksów, a w skrajnych przypadkach nawet do depresji.

  Do czego jest nam potrzebny pot?

  Pot służy organizmowi do utrzymania prawidłowej termoregulacji. Latem zapobiega przegrzaniu ciała poprzez jego schładzanie. Podobny proces ma miejsce w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. Trenerzy potwierdzają nawet, że im wydajniejszy i bardziej sprawny organizm, tym bardziej się poci. Idąc tym tropem, można swobodnie stwierdzić, że potliwość wzrasta razem ze zwiększeniem się temperatury naszego organizmu bądź otoczenia, w którym przebywamy. Oprócz termoregulacji gruczoły potowe - rozmieszczone na całym ciele w mniejszych lub większych ilościach - mają za zadanie odprowadzić z organizmu szkodliwe substancje, takie jak: nadmiar soli, mącznik, chlorki wapnia, sód i substancje uboczne wytwarzane podczas przyjmowania niektórych leków.

  Dlaczego się pocimy?

  Przyczyny pocenia się można podzielić na kilka kategorii:

  1. wywołane środowiskiem i przyjmowanymi substancjami, np. spowodowane przebywaniem w zbyt gorących i nieklimatyzowanych pomieszczeniach, doborem nieprzewiewnych i syntetycznych ubrań, przyjmowaniem niektórych leków mogących wywoływać nadpotliwość, nadużywaniem papierosów i alkoholu;
  2. wynikające z właściwości organizmu, np. biologicznie wzmożona praca gruczołów łojowych wynikająca z „natury”, a także w trakcie burzy hormonów (w okresie dojrzewania, podczas ciąży lub przechodzenia menopauzy);
  3. psychologiczne, np. bardzo intensywne reakcje na stres, brak pewności siebie, kompleksy, nieufność wobec otoczenia i innych ludzi, zdenerwowanie, zmienne stany emocjonalne;
  4. zdrowotne, np. zbyt duża masa ciała, choroby przewlekłe (takie jak cukrzyca lub nadczynność tarczycy), a także gorączka wywołana infekcją.

  Kiedy pocenie może niepokoić?

  Tzw. nadpotliwość najczęściej występuje w obrębie pach, dłoni, stóp i pachwin. Tam też znajduje się najwięcej gruczołów potowych. Dzielą się one na 2 rodzaje:

  • ekrynowe – ich zagęszczenie może być bardzo duże i wynosić nawet 150 na centymetr kwadratowy ciała,
  • apokrynowe – te z kolei występują w towarzystwie innych wytworów naskórka, np. włosów i gruczołów łojowych. Wytwarzany przez nie pot jest zdecydowanie bardziej delikatny. Jednak gdy zmiesza się z tym wytwarzanym przez gruczoły ekrynowe, powstaje nieprzyjemny zapach.

  Pocenie powinno nas zaniepokoić w momencie, gdy pomimo zastosowania wszystkich zasad higieny, w okolicach ze zwiększoną ilością gruczołów potowych zauważamy mokre plamy i wyczuwamy nieprzyjemny zapach potu nawet wtedy, gdy wywołujące go czynniki są przez nas bardzo ograniczone. Podobnie jest ze stosowaniem dezodorantów; w momencie, gdy te najlepsze - np. antyperspirant bez aluminium Vichy - nie gwarantują nam skutecznej ochrony i borykamy się dalej z wilgotnością pach lub innych części ciała należy skorzystać z porady lekarskiej, gdyż może to być objaw choroby!

 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012