Aktualności - Artykuły - Publikacje

 • Jakie są rodzaje zakrzepicy?

  26.03.2015

  Jakie są rodzaje zakrzepicy?


  Zakrzepica jest chorobą żył występującą wskutek powstawania zakrzepów krwi i blokowania swobodnego przepływu krwi w organizmie. Najczęściej obejmuje ona kończyny dolne, lecz dotknięte nią mogą zostać również i inne obszary ciała. Dlatego też znanych jest kilka rodzajów zakrzepicy.

  Zakrzepica żył głębokich to często spotykana i bardzo niebezpieczna postać choroby, stwarzająca realne zagrożenie dla życia człowieka. Zakrzepy tworzą się w żyłach głębokich kończyn dolnych, a przyczyn tego należy upatrywać w różnych czynnikach, m.in. w otyłości, podeszłym wieku, długotrwałym przebywaniu w pozycji siedzącej lub leżącej, przyjmowaniu leków hormonalnych, ciąży czy w chorobie nowotworowej. Zakrzepica żył głębokich jest o tyle podstępna, że objawy nie występują tutaj wcale lub ich natężenie jest niewielkie, przez co są na ogół ignorowane. Zazwyczaj pojawiają się ból i napięcie w nodze, niekiedy podobne do zakwasów. Czasami towarzyszy temu gorączka. Choroba ta może wystąpić, jeżeli pojawią się co najmniej dwa objawy triady Virchowa, do której zalicza się: zmiany w śródbłonku naczyniowym, modyfikację składu krwi i nieprawidłowości w żylnym przepływie krwi.

  Zakrzepica żył powierzchniowych

  Zakrzepica żył powierzchniowych to kolejna postać choroby. Jest najmniej groźna spośród wszystkich odmian zakrzepicy z uwagi na to, że ryzyko powstania zatoru tętnicy płucnej jest w tym przypadku niskie. Interwencja lekarska jest jednak niezbędna – bez względu na łagodną postać, jaką odznacza się ta zakrzepica, leczenie jest konieczne, by stan ten nie przerodził się w zakrzepicę żył głębokich. Zakrzepica żył powierzchniowych pojawia się samoistnie bądź też jest efektem wystąpienia pewnych czynników zbieżnych z czynnikami powodującymi zakrzepicę żył głębokich. Zdecydowanie najczęściej stan zapalny występuje w miejscach już zmienionych żylakowato.

  Zakrzepica wielopoziomowa

  Zakrzepica wielopoziomowa, określana także mianem proksymalnej, obejmuje swoim zakresem żyły znajdujące się blisko serca, a mianowicie żyły biodrowe, udowe oraz podkolanowe. Niesie za sobą ryzyko niebezpiecznych powikłań, a objawia się bardzo dużym obrzękiem nogi. Istnieje tu spore prawdopodobieństwo – szczególnie przy zakrzepicy biodrowej oraz udowej, że nastąpi oderwanie skrzepliny od ściany naczynia krwionośnego doprowadzające w konsekwencji nawet do zatoru płucnego. Jakiekolwiek niepokojące symptomy wymagają niezwłocznej wizyty u lekarza.

  Zatorowość płucna

  Zatorowość płucna wywoływana jest przez zator zamykający światła naczyń w krwiobiegu małym – czyli w części układu krążenia, który tworzą lewy przedsionek serca, prawa komora serca, pień i tętnice płucne oraz żyły płucne. Do powstania zatoru przyczynia się głównie oderwana od ścian naczynia skrzeplina, choć w sporadycznych przypadkach może być to ciało obce lub zator tłuszczowy. Zatorowość płucna niejednokrotnie idzie w parze z niewydolnością układu krążenia, przez co znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia zawału płuca oraz śmierci. Im większy zator, tym bardziej nasilają się objawy w postaci duszności i bólu w klatce piersiowej.

 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012