Aktualności - Artykuły - Publikacje

 • Walka z alergią

  17.03.2015

  Walka z alergią


  Liczba osób cierpiących na różnego typu alergie rośnie z roku na rok. Według wyników niedawno przeprowadzonych badań alergicy wkrótce będą stanowić połowę społeczeństwa. Już teraz problem ten dotyczy 30-40 proc. całej populacji.

  Na czym polega mechanizm tej choroby?

  Alergie są spowodowane nadwrażliwością układu immunologicznego. Prawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy chroni nasz organizm przed bakteriami, wirusami, pasożytami i grzybami, które są rozpoznawane jako szkodliwe i unicestwiane. Nadwrażliwy układ immunologiczny interpretuje w ten sposób również niegroźne dla człowieka substancje, znajdujące się m.in. w pożywieniu, przedmiotach codziennego użytku czy powietrzu. Stają się one wówczas alergenami i powodują reakcję uczuleniową, która może przejawiać się w różny sposób.

  Jakie są objawy najczęściej spotykanych typów alergii?

  Do najczęstszych chorób alergicznych należy alergiczny nieżyt nosa, czyli zapalenie błony śluzowej. Towarzyszący nieżytowi katar alergiczny, w zależności od rodzaju alergenu, może występować stale, tak jak w przypadku alergii na sierść lub czasowo – w okresie pylenia traw lub drzew. Kolejną grupą chorób alergicznych są wszelkiego rodzaju alergie skórne, do których zalicza się pokrzywkę oraz atopowe i kontaktowe zapalenie skóry. Przejawiają się one różnego rodzaju zmianami skórnymi. Często spotykane są również alergiczne choroby oczu, takie jak alergiczne zapalenie spojówek, którego symptomem jest silne łzawienie i swędzenie oka. Do chorób alergicznych zalicza się również astmę, którą można rozpoznać po skurczach oskrzeli oraz związanych z nimi trudnościach z oddychaniem i świszczącym oddechu. Inne objawy, które można obserwować w przypadku alergii, to problemy ze słuchem, bóle głowy oraz uczucie ciężkości.

  Co robić, jeśli zaobserwujemy u siebie lub swoich bliskich kilka z wymienionych wyżej objawów?

  Przede wszystkim nie należy ich ignorować ani rozpoczynać leczenia na własną rękę. Często są to symptomy, które są podobne do objawów bardzo wielu innych chorób, przez co postawienie trafnej diagnozy wymaga konsultacji ze specjalistą. Wczesne wykrycie choroby oraz ustalenie typu alergii pozwala na ograniczenie kontaktu z alergenem, a tym samym na zatrzymanie rozwoju choroby oraz uniknięcie reakcji alergicznych, które w skrajnych przypadkach mogą stanowić zagrożenie dla życia. Dlatego istotny jest szybki kontakt ze specjalistą (np. http://balumed.pl/specjalizacje/alergolog/), który wykona odpowiednie testy, postawi diagnozę i poprowadzi leczenie.

 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012