Aktualności - Artykuły - Publikacje

 • Jaka była medycyna i farmacja w 2014 roku?

  18.12.2014

  Jaka była medycyna i farmacja w 2014 roku?


  Koniec roku to wielki czas podsumowań– specjaliści z poszczególnych branż zbierają informacjeo najważniejszych wydarzeniach, które miały miejsce w ostatnim roku i opracowują prognozy na kolejne dwanaście miesięcy. Przyjrzyjmy się zatem branżom medycznej i farmaceutycznej –jakie były w 2014 roku?


  Rok 2014 przyniósł polskim lekarzom szereg sukcesów w obszarze przeprowadzonych operacji – także tych najbardziej skomplikowanych i pionierskich. W branży farmaceutycznej również nie było nudno. Oto krótki przegląd wydarzeń, o których w minionym roku było głośno w mediach.

  MEDYCYNA
  Na ratunek nienarodzonemu dziecku

  Na początku roku, w połowie lutego, zespół I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził zabieg wszczepienia specjalnego balonika do tchawicy pacjenta. Być może nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie fakt, że operacja przebiegła na znajdującym się jeszcze w łonie 32-letniej matki dziecku, cierpiącym na wrodzoną przepuklinę przeponową. Wada uniemożliwia prawidłowy rozwój płuc, przez co rokowania chorych są często bardzo słabe. Wykonany jeszcze w okresie prenatalnym zabieg znacznie zwiększa szanse przeżycia.

  Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce – do tej pory pacjentki były zmuszane wyjeżdżać za granicę.

  Zespołem chirurgów kierował prof. Mirosław Wielgoś, a nadzór sprawował prof. Jacques Jani z Brukseli.

  Czworo pacjentów z nowym słuchem
  Pod koniec maja, w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, czworo pacjentów z rzadką odmianą nowotworu – nerwiakowłókniakowatością – przeszło operację wszczepienia implantów słuchowych do pnia mózgu. Pojawiające się na nerwach słuchowych guzy prowadzą do stopniowej utraty słuchu, której można uniknąć jedynie poprzez taki właśnie zabieg – bardzo skomplikowany, wymagający niesłychanej precyzji i doświadczenia.

  Operacja odbyła się pod kierownictwem prof. Henryka Skarżyńskiego, uznanego otochirurga kierującego Światowym Centrum Słuchu. W skład zespołu weszli jeszcze między innymi prof. Robert Behr i prof. Waldemar Koszewski.

  Pionierska operacja na bijącym sercu

  W połowie lipca, w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, pacjent z niewydolnością serca i towarzyszącą jej wadą zastawki mitralnej, został poddany pierwszej w Polsce operacji wszczepienia silikonowego implantu BACE. Jej nowatorskość polega na zastosowaniu innowacyjnej technologii, dzięki której unika się rozcinania mięśnia sercowego i zatrzymywania jego pracy. Pozwala to na skrócenie czasu samego zabiegu oraz na szybszy powrót do zdrowia – pacjent już w drugim dniu po operacji mógł normalnie chodzić.

  Operację przeprowadził zespół w składzie: prof. Marek Deja, prof. Marek Jasiński, dr Marcin Malinowski i dr Magdalena Mizia.

  Na całym świecie implant BACE wszczepiono zaledwie 19 pacjentom.

  Implant żuchwy „na miarę”

  Pod koniec lipca 30-letnia pacjentka cierpiąca na niedorozwój jednej części żuchwy i ucha wewnętrznego, doczekała się wszczepienia implantu stawu skroniowo-żuchwowego wykonanego „na miarę”. Przygotowania do zabiegu trwały rok. Dr Anna Bromirska-Małyszko, która podczas operacji kierowała ośmioosobowym zespołem, wykorzystując technologie informatyczne wykonała trójwymiarowy model kości twarzy, na podstawie którego zaprojektowano implant. Pozwoliło to na idealne dopasowanie go do pacjentki.

  Operacja miała miejsce w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.

  Dwie zastawki serca podczas jednej sesji
  Październik okazał się czasem sukcesu dla zespołu chirurgów z Instytutu Kardiologii w Aninie. Po raz pierwszy w Polsce, a być może też na świecie, podczas jednej sesji wszczepiono przezcewnikowo dwie zastawki serca – mitralną i aortalną. Pacjent przeszedł w dzieciństwie leczenie choroby nowotworowej, wskutek którego nastąpiły pogłębiające się uszkodzenia naczyń – z powodu ich słabości przeprowadzenie typowej operacji nie było możliwe. Zabieg wykonano przez koniuszek serca, czyli przez małe nacięcia i przy niewielkiej ingerencji. Dzięki temu pacjent ma szansę na szybszy powrót do zdrowia.

  FARMACJA
  Pod koniec marca 2014 firma PharmaExpert prognozowała, że ten rok może nie przynieść wzrostu na rynku aptecznym. Jako jedną z przyczyn podano „sztuczny wzrost” w 2013 roku, spowodowany paniką zakupową w końcu roku 2011, która skutkowała zapaścią sprzedaży na początku 2012 roku. Specjaliści wskazali też na ponadprzeciętny „sezon przeziębieniowy” na początku 2013 roku, który może się już nie powtórzyć. Na niski poziom dynamiki wpłynąć miała również dalsza erozja cen leków refundowanych, możliwe zahamowanie wzrostu cen dla produktów nierefundowanych oraz spadek marży hurtowej do 5%.

  W okresie styczeń-październik 2014rynek apteczny zanotował wzrost o 2,16% rok do roku. Jedynie styczeń okazał się słabszy, niż w roku 2013 – następne miesiące przyniosły zmiany na lepsze. Trend utrzymał się aż do końca października. Na raporty z ostatnich tygodni roku trzeba jeszcze trochę poczekać, ale już teraz dane udostępnione przez firmę PharmaExpert mówią o dobrej pierwszej połowie listopada. Pomimo wzrostów, trzeba jednak przyznać, że dynamika rozwoju jest mniejsza niż ta, którą zanotowano rok temu.

  Wykres 1.

  Źródło: Opracowanie własne na podstawie Raportów PharmaExpert styczeń 2013-październik 2014

  Koniec aptek internetowych?

  Pod koniec października spore kontrowersje wzbudził wniosek o zakazanie działania aptek internetowych, złożony przez Naczelną Izbę Aptekarską do Sejmu. Zdaniem przedstawicieli NRA, co trzeci oferowany w Internecie specyfik pochodzi z nielegalnego źródła, a wiele z nich jest sfałszowanych. Zakazanie handlu lekami drogą internetową pozwoliłoby na zlikwidowanie tego problemu.

  Swój sprzeciw wobec takich działań wyraziła Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Apteki internetowe w Polsce działają na bazie aptek tradycyjnych, posiadających odpowiednie koncesje i zezwolenia. Funkcjonują zatem zgodnie z prawem, podobnie jak w innych krajach UE.

  NAPRZECIW ZMIANOM

  Rynek medyczny i farmaceutyczny w Polsce jest dynamiczny. Zachodzące w jego obszarze procesy i zmiany prawne, a także te związane z pojawianiem się nowych technologii, wymagają od profesjonalistów ciągłego śledzenia tej branży. Z tego względu każdego roku, organizując targi WIHE, dbamy o ciekawy program wydarzeń towarzyszących, które dostarczą uczestnikom bogatej wiedzy merytorycznej, związanej z najważniejszymi i najbardziej aktualnymi kwestiami dotyczącymi branży – mówi Anna Fałat, manager targów WIHE.

  Poza tym, chcemy stworzyć miejsce, w którym spotykają się przedstawiciele medycyny i farmacji z całego świata. Utrzymane w formule B2B targi są doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych, owocujących w przyszłości – dodaje.

  Odbywająca się w dniach 8-10 października 2014 roku druga edycja targów WIHE zgromadziła w Warszawie wystawców z 14 krajów świata, ponad 2 tysiące odwiedzających, a także media oraz przedstawicieli instytucji branżowych – również tych międzynarodowych.

  Targi były okazją do uczestniczenia w licznych konferencjach poświęconych poszczególnym sektorom branży. W programie znalazły się między innymi warsztaty z okazji Światowego Dnia Radiologii, konferencja poświęcona telemedycynie i teleopiece, wydarzenia związane z finansowymi i organizacyjnymi aspektami prowadzenia działalności leczniczej oraz prelekcje wskazujące trendy na rynku farmaceutycznym.

  Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Medycznych WIHE odbędzie się w dniach 8-10 października 2015 Warszawie, w Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14.

  Dowiedz się więcej: http://wihehospital.pl/.


  Źródło:
  1. PharmaExpert podsumowuje rynek farmaceutyczny – styczeń 2013-październik 2014
  2. PharmaExpert: rynek po trzynastu dniach listopada 2014
  3. Piotr Kula, PharmaExpert – „Polski rynek apteczny – szanse i zagrożenia”, marzec 2014
  4. www.egospodarka.pl
  5. www.gsk.com.pl
  6. www.np.szpital.olsztyn.pl
  7. www.pulsmedycyny.pl
  8. www.rynekzdrowia.pl
  9. www.sum.edu.pl
  10. www.tvn24.pl
  11. www.wiadomosci.wp.pl
  12. www.wum.edu.pl
  13. www.zdrowie.dziennik.pl


  Kontakt prasowy:
  Małgorzata Kurczak
  KLAXON Communications
  tel. 22 216 99 12
  malgorzata.kurczak@klaxon.pl
  ul. Górczewska 216/lok.403
  01-460 Warszawa

 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012