Aktualności - Artykuły - Publikacje

 • Przebarwienia i zmarszczki - domowe sposoby vs medycyna estetyczna

  04.12.2014

  Przebarwienia i zmarszczki - domowe sposoby vs medycyna estetyczna


  Odpowiednio dobrane kosmetyki i zabiegi stosowane w ramach domowej kuracji, a przede wszystkim pod okiem specjalistów, mogą okazać się świetną bronią w walce ze zmarszczkami i przebarwieniami.

  Pierwsze zmarszczki raczej nie wywołują u kobiet entuzjazmu. Skóra starzeje się naturalnie, ale akceptacja tego procesu nie jest łatwą sprawą dla wielu przedstawicielek płci pięknej, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawią się też przebarwienia. Dlatego kobiety chętnie sięgają po najróżniejsze sposoby, aby ograniczyć ich widoczność. Do wyboru mają bogaty arsenał kosmetyków, domowe metody oraz zabiegi w gabinetach kosmetycznych czy klinikach medycyny estetycznej.

  Skąd się biorą?

  Zmarszczki to efekt wiotczenia skóry, która wraz z upływającym czasem traci powoli elastyczność i jest mniej nawilżona. Skurcz mięśni powoduje powstawanie zmarszczek mimicznych, a starzenie się tkanek – zmarszczki starcze.

  Przebarwienia również pojawiają się z wiekiem, ale często są też rezultatem działania promieni słonecznych. Mogą być również efektem ubocznym zmian hormonalnych wywołanych ciążą lub przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Kiedy je zauważymy, warto skonsultować temat z dermatologiem.

  Wojna domowa

  Jakie są najprostsze domowe sposoby walki ze zmarszczkami i przebarwieniami? Właściwa codzienna pielęgnacja skóry oraz zdrowy tryb życia. Ten ostatni to przede wszystkim uprawianie sportu, niepalenie papierosów, dieta z dużą ilością płynów oraz warzyw, owoców i ryb. Ponieważ zmarszczki i przebarwienia powstają również przez nadmierną ilość promieni słonecznych, warto skracać czas opalania oraz stosować kremy z filtrami. Jeśli natomiast chodzi o kosmetyki, to w przypadku zmarszczek najlepiej sięgnąć po te, które stworzono właśnie do walki z nimi. Dzięki temu, że preparaty te zawierają m.in. witaminy A, C i E (antyutleniacze), kwas hialuronowy, antyutleniacze roślinne czy kwasy owocowe, odżywiają skórę, regenerują ją, nawilżają i pobudzają produkcję kolagenu. Oprócz tego warto korzystać z maseczek ujędrniających, które usprawnią krążenie krwi. Można też nakładać co jakiś czas serum (czyli bardzo silnie działający preparat) lub wykonywać delikatne masaże twarzy.

  W przypadku przebarwień stosuje się natomiast różnego typu kremy, peelingi i maseczki rozjaśniające skórę. Kosmetyki wybielające i przeciwzmarszczkowe dostępne są w drogeriach i aptekach.

  Wsparcie specjalistów

  Oprócz domowych sposobów usuwania zmarszczek i przebarwień można także szukać pomocy u specjalistów z zakresu medycyny estetycznej. Korektę zmarszczek wykonuje się np. przez lifting, który napina skórę i wygładza bruzdy skórne – generalnie odmładza rysy twarzy i szyi. Innym zabiegiem jest wstrzyknięcie botoksu (inaczej toksyny botulinowej lub jadu kiełbasianego) w mięśnie, które odpowiedzialne są powstawanie zmarszczek mimicznych, między brwiami, poziomych zmarszczek na czole czy tzw. zmarszczek palacza. Efekt tych zabiegów utrzymuje się przez kilka miesięcy (średnio sześć-dziewięć).

  Zmarszczki wypełniać można także kwasem hialuronowym. Jego naturalne zasoby z czasem zmniejszają się, więc można go uzupełniać za pomocą preparatów, których jest głównym składnikiem. Nawilża on skórę i pobudza ją do produkcji kolagenu.

  Z kolei skórę z przebarwieniami można złuszczać za pomocą lasera. W ten sposób naskórek zostaje odparowany, a zdrowe komórki nie ulegają uszkodzeniu. Inną metodą jest mikrodermabrazja, która jest mechaniczną metodą złuszczania naskórka. Wykorzystywane są tutaj mikrokryształki i ultradźwięki (źródło: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,107103,9822276,Zmarszczki.html).

  Ze zmarszczkami i przebarwieniami można walczyć dwutorowo: posiłkować się domowymi sposobami lub też skorzystać z fachowej pomocy, którą znaleźć można np. na stronie euro-klinika.pl. Wszystkie te metody z pewnością pomogą w walce z zewnętrznymi oznakami procesu starzenia się skóry.

 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012