Aktualności - Artykuły - Publikacje

 • Jak radzić sobie z grzybicą skóry?

  14.10.2014

  Jak radzić sobie z grzybicą skóry?

  Grzybica skóry to krępujący i dokuczliwy problem, jednak jeśli zostanie odpowiednio wcześnie zauważony – szybko można się go pozbyć. Jakie są pierwsze objawy grzybicy skóry? Co powinno nas zaniepokoić? I jak szybko i skutecznie pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości?

  Grzybica skóry zaczyna się niewinnie – swędzenie, pieczenie, niewielkie zmiany na powierzchni skóry. Najlepsze warunki do szybkiego rozwoju ma w miejscach, gdzie skóra jest uszkodzona. Infekcja grzybicza najczęściej rozwija się pomiędzy palcami stóp, na podeszwie, na dłoniach, pod pachami, w pachwinach. Powierzchniowe zakażenie grzybicze skóry lubi rozwijać się w okolicach ciała, gdzie utrzymuje się wysoka ciepłota i wilgoć. Nadmierna potliwość stóp to jedna z przyczyn rozwoju grzybicy, jednak przede wszystkim można się nią zarazić w zasadzie wszędzie, gdzie przebywała osoba, która rozsiewa zarodniki – na basenie, pomoście, placu zabaw, dywanie itd.

  Pierwsze objawy, które powinny nas niepokoić, to swędzenie i delikatne pęknięcia np. w przestrzeniach między palcami stóp. Skóra wokół nich ma charakterystyczny wygląd – jest spulchniona, biaława i wilgotna. Z czasem zmiany chorobowe zajmują coraz większy obszar ciała, przyjmują postać grudek, krostek, strupów, są swędzące i wydziela się z nich nieprzyjemny zapach. Skóra pokrywa się niewielkimi złuszczającymi się pęcherzykami, bardzo łatwo pęka i jest podatna na inne zakażenia. Dlatego warto zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów. To także moment, kiedy łuski odpadające ze skóry chorego powodują rozprzestrzenianie się grzybicy na otoczenie.

  Jak zwalczać grzybicę?

  Po pojawieniu się pierwszych objawów warto udać się do lekarza dermatologa. Sposobów leczenia jest wiele – miejscowo działające na skórę maści i kremy, a na paznokcie stosuje się lecznicze plasterki lub lakiery. Gdy mimo leczenia grzybica dalej rozwija się, wówczas trzeba sięgnąć po doustne preparaty, które stosuje się codziennie lub w trybie pulsowym (np. jeden tydzień przyjmowania – trzy tygodnie przerwy). Takie leczenie trwa zwykle 2-3 miesiące i jest w pełni skuteczne. Należy jednak przez cały okres bardzo dbać o higienę zmienionych chorobowo miejsc, a osoby z otoczenia chorego powinny stosować preparaty zapobiegające rozwojowi infekcji grzybiczej.

  W zapobieganiu i zwalczaniu grzybicy ostatnio bardzo popularne są aeorole przeciwgrzybicze (np. Undofen), które pozwalają na łatwą i dyskretną aplikację preparatu. Oparte na substancjach czynnych o szerokim spektrum działania, które nie tylko zwalczają rozwijającą się grzybicę, ale także zapobiegają nawrotom choroby i zwalczają przykry zapach związany z nadmierną potliwością stóp.

  Problemem są nawroty choroby. Odstawienie leków może skutkować ponownym pojawieniem się objawów i zmian chorobowych. Aby temu zapobiec należy pościel, ręczniki, skarpetki i buty dobrze wyprać i zdezynfekować, wyrzucić stare gąbki, pumeksy i szczotki do stóp. Warto także wyprać dywany oraz dokładnie wymyć podłogi, gdyż tam mogą pozostawać fragmenty naskórka z zarodnikami grzyba. Kontakt z nimi może skutkować nawrotem choroby.

  fot. by Jonathan Goforth via flickr.com, creative common licence

 

wstecz | strona główna


TwojeLeki.pl - katalog leków i chorób online.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012